Güncel

Yazılımcılara Vergi İncelemesi Geldi

Youtuberlardan sonra internet üzerinden para kazanan yazılımcılara vergi incelemesine tabi olma şartı geldi. Youtube’a video yükleyerek reklamlarla gelir elde edenlere geriye yönelik vergi incelemesi başlatılmıştı. Şimdi ise herhangi bir şirkete bağlı olmadan oyun üreten bireysel yazılımcılar da benzer uygulamaya tabi tutulacak. Maliye Bakanlığı, İrlanda merkezli Google Ireland’dan, Google Adsense kapsamında Türkiye’de ikamet eden kişilere yapılan ödemelere ilişkin bilgileri istedi.

yazılımcılara vergi incelemesi
Yazılımcıların Kazancının Ticari değil, Serbest Meslek Faaliyeti Sonucu Elde Edildiği Belirtildi

Bu kapsamda Maliye Bakanlığı, Türkiye genelinde Google Adsense üzerinden gelir elde eden yazılımcılara vergi incelemesi başlattı. Gelir İdaresi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, yapılan vergi incelemelerinde, söz konusu gelirlerin reklam geliri olarak değerlendirildiğini belirtti. Ayrıca bu gelirlerin ticari kazanç olarak vergi inceleme raporuna konu edilerek gelir vergisi mükellefiyetinin temelinin oluşturduğunu aktardı.

Yazılımcılara Vergi İncelemesinin Gelmesi Kazançlarının Niteliği İle İlgili

Karyağdı, fatura düzenlenmediğinden dolayı özel usulsüzlük cezasının yanı sıra, bu hizmetten Türkiye’den yararlanıldığı için toplam gelir üzerinden KDV’nin de hesaplandığı bildirdi. Tüm bu nedenlere bağlı olarak eksik ödendiği ileri sürülen vergi tutarının bir katı kadar vergi ziyaı cezası ve gecikme faizinin de talep edileceğini söyledi.

Ayrıca Karyağdı, yazılımcıların ana faaliyetinin reklam geliri elde etmek değil, oyun geliştirmek olduğunun altını çizerek ticari kazancın olabilmesi için organizasyona parasal bir sermayenin ayrılmış olması gerektiğini belirtti. Bireysel ve bağımsız yazılım geliştirme faaliyetinin bir bilgisayar üzerinde oluşturulan, sermayeden ziyade kişisel ve bilimsel bilgiye ve gayrete dayalı bir iş olduğunu da sözlerine ekledi.

Milyonlarca satırlık yazılımın ara yüzünde bir alanın Google’a kiralandığını söyleyen Nazmi Karyağdı, bunun ticari bir faaliyet değil, serbest meslek faaliyeti olduğunu belirtti. Bundan dolayı elde edilen kazancı serbest meslek kazancı olarak ifade ederek yazılımcıların vergi incelemesine tabi olması gerektiğine dikkat çekti.

Kaynak
Youtuber’lardan sonra şimdi de yazılımcılara da vergi incelemesi

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu