Güncel

Türkiye’de Yazılımcı Olmak

Son zamanlarda bütün dünya ve ülkemizde teknoloji oldukça gelişti. Bu durum da tabi ki bilgisayar mühendislerine ve yazılımcılara olan ihtiyacı da artırırdı. Eğer sizde yazılımcı olmak veya bilgisayar ile ilgili bir iş yapmak istiyor ve Türkiye’de yazılım sektörü ne durumda, iş imkanları neler, yurt dışında çalışma olanağı neler gibi konuları merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz

Bilgisayar Mühendisi
Nasıl Yazılımcı Olunur?

Nasıl Yazılımcı Olunur?

Yazılım ile uğraşan insanlar genel olarak üçe ayrılır. Bunu mesleği haline getirip bir şirket veya kamu kuruluşunda çalışanlar, kendi ofisinde çalışanlar ve yazılımcılığı hobi olarak görüp hayatını kolaylaştırmak için kullananlar. Birinci gruba giren insanların yazılımcı olarak çalışabilmesi için her şeyden önce üniversite diplomasına ve ilgili sertifikalara ihtiyacı vardır. Bu diplomayı almak için üniversitelerin bilgisayar veya yazılım mühendisliği bölümünden genel olarak bir yıl hazırlık eğitimi ve 4 yıllık lisans eğitimi görür. Ardından diplomayı aldıktan sonra çalışmaya başlar.

İyi Bir Yazılımcının Özellikleri Nelerdir?

İyi bir yazılımcı her şeyden önce iyi seviyede bilgisayar bilgisine sahip olmak zorunda. Bilgisayar bilgisi kadar önemli olan bir diğer şey ise İngilizce bilmek diğer meslek gruplarında olduğu gibi yazılımcılıkta da İngilizce oldukça önemli bir yere sahip. Yazılımcılığı mesleği haline getirmek isteyen bireylerin sahip olması gereken özellikler ise şu şekilde

  • Araştırma yapmaya zaman ayırabilmek
  • Sabırlı ve detaycı olmak
  • Meraklı olmak
  • Analitik zekaya sahip olmak
  • Çözüm odaklı olmak

Yazılımcı Olmak İçin Üniversite Şart Mı?

Şu an sektörde çalışanların çoğu matematik ya da elektrik elektronik alanlarında lisans eğitimi almış insanlardır. Eskiden bilgisayar mühendisliği bölümlerinin azlığı ve bilgisayar mühendisliğinden mezun insanların yetersizliğinden dolayı bu sektörde ihtiyaç oldukça fazlaydı. Bu sebeple matematik ve elektrik elektronik mühendisleri bilgisayar mühendisliği yapabiliyordu. Şu an böyle bir ihtiyaç kalmadığından dolayı bilgisayar mühendisi olmak isteyen ya da programlamacılığı mesleği haline getirmek isteyen insanlar 4 yıllık lisans eğitiminden geçer. Bununla birlikte farklı lisans bölümlerinden mezun olup daha sonra kariyer değişikliğine karar vererek kendini yetiştiren yazılımcılara rastlamak da mümkün.

Yurt Dışı İş İmkanları Nasıl?

Ülkemiz de yut dışında çalışmak isteyen öğrenciler için bilgisayar mühendisliği en iyi tercihlerden biridir. Çünkü teknoloji her geçen gün artmakla beraber dünyanın her yerinde kalifiye eleman ihtiyacı da artmaktadır. Yani ülkemiz üniversitelerinden mezun olmuş bir yazılımcının yabancı dili de iyiyse yurt dışında iş bulması olasıdır. Tabi bunun gerçekleşe bilmesi için yazılımcının alnında uzman seviyesinde bilgi sahibi olması oldukça önemlidir.

Diğer ilgi çekici ve bilgilendirici Teknotomy Dosya yazılarımıza göz atabilirsiniz.

  1. Proxy Nedir? Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?
  2. 2020 Web ve Mobil Tasarım Programları
  3. İş Dünyasına Açılan Kapı LinkedIn Nedir?

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu