Güncel

Yemeğinizi Önünüze Getirebilen Paket Robot!

Ali Kashani bizi Postmates’ın otonom dağıtım paket robotuyla tanıştırıyor. Robotun karbon emisyonlarını azaltmaya ve her yerde şehirlerde değerli gayrimenkulleri boşaltmaya yardımcı olacağını açıklıyor. Bu yazımızda robotun, özel tasarımı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabileceksiniz.

Paket Robot
Paket Robot

Neden Paket Robotlara İhtiyacımız Var?

2016’dan günümüze kadar çeşitli kaynaklardan gelen verileri kullanarak elde edilen araştırmalara göre, Amerikalılar her gün 20 milyonu aşkın restoran siparişi veriyor. Bu da teslimatların yarısından fazlasının aslında yürüme mesafesinde olduğunu gösteriyor. Ancak her 10 siparişten dokuzu arabalar ile teslim ediliyor. Günde 20 milyon kez iki tonluk bir kamyonda bir kiloluk döner taşınıyor. 

Paket Robot
Görme Engelliler İçin Paket Robot

Motorlu araç kullanımının yerini almayı hedefleyen robot, bu sayede hava kirliliğin azaltılmasına da katkı sağlayacak. Özellikle nüfusun çok yoğun oluğu ve araçların neden olduğu hava kirliliğinden insanların hayatını kaybettiği şehirlerde robotun çok daha faydalı olacağı ifade ediliyor.

Robotun öne çıkan bir diğer özelliği ise görme engelli kişilerin paket robotlarını Doppler efektini kullanarak bulabilmeleri. Bu özelliğin sağlanabilmesi robot sık aralıklarla çalışan bir ses dalgası oluşturuyor.

Paket Robot
Paket Robot’un Yukardan Görünüşü

Insanların hayatını kolaylaştıracak bu yeni nesil teknolojik robot, motorlu taşıtların çıkardığı kirliliğine engel olacak. Daha çok insan mutlu, huzurlu, sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilecek.

Teknoloji dünyasına ait diğer gelişmeler için Teknotomy Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Haftalık bültenimize hemen kayıt olarak detaylı hazırlanan Teknotomy Dosya haberlerinin e-mailinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu