Güncel

Yemeksepeti Hacklendi

Türkiye’nin en büyük yemek siparişi uygulaması Yemeksepeti hacklendi. Türkiye’den 19 milyonun insanın kullandığı site son aylarda büyük problemler yaşıyor. Bu olaydan önce Yemeksepeti bir gece hiç beklenmedik bir şekilde çöktü. Fakat uygulama bir sonraki günün sabahında yaşanan problemleri çözse de kullanıcılar yaşanan olaydan korktu. Çünkü 2011 yılında kurulan site ilk defa böyle bir problem yaşadı.

Yemeksepeti Hacklendi
Yemeksepeti Hacklendi

Kullanıcılar aşırı girişten dolayı sitenin çöktüğünü düşündü ve şirketten herhangi bir açıklama yapmasını istedi. Fakat Yemeksepeti kullanıcılarını bilgilendiren bir açıklama yapmadı. Şirketin açıklama yapmaması insanları korkutmaya başladı: Çünkü sitenin hacklendiğine dair iddialar ortada dolaşıyordu.

Yemeksepeti Hacklendikten Sonra Açıklama Yaptı

Sitenin çökmesinden sonra ortaya atılan iddiaların doğru olmadığı ortaya çıktı. Bu olayın üzerinden sayılı günler geçtikten sonra korkulan bir olay yaşandı ve site hacklendi. Siteye 25 Mart 2021tarihinin sabah saatlerinde siber korsanlar tarafından saldırı oldu. Yemeksepeti saldırının kullanıcılarının verilerine yönelik olduğunu açıkladı. Yemeksepeti güvenlik açığından dolayı kullanıcılarının bilgilerinin korsanlar tarafından ele geçirildiğini de açıkladı.

Siber saldırılar bugün devletlerden, en büyük şirketlere, ünlülerden, finans kurumlarına kadar pek çok veri kaynağını tehdit etmekte olup, çağımızın en büyük suçlarından ve güvenlik sorunlarından biri haline gelmiştir. Dünyada, siber saldırılara karşı yüzde 100 güvenli bir sistemden söz etmek mümkün olmasa bile, Yemeksepeti olarak kullanıcılarımızın veri güvenliği adına bugüne kadar elimizden gelen tüm önlemleri aldığımızı vurgulamak isteriz.

Ancak, bu konuda yaşanan bir gelişme üzerine, ilk ağızdan net bir bilgilendirme yapmak istiyoruz. 25.03.2021 sabah saatlerinde tespit ettiğimiz üzere, Yemeksepeti kullanıcı veri tabanı, kimliği tespit edilemeyen siber korsan ya da korsanlar tarafından bir saldırıya uğradı ve bir güvenlik ihlali yaşandı. Yemeksepeti kullanıcılarının hesap bilgilerinin bir kısmı korsanlar tarafından ele geçirildi.”

Yemeksepeti

Yemeksepeti bu açıklamalardan sonra kullanıcılarının en çok merak ettiği konuları tek bir başlık altında toplayarak açıklama yaptı.

Öncelikle kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere hiçbir finansal bilgiye ya da şifreye erişilmediğini, aynı şekilde bağlı bulunan Facebook ve Apple hesaplarına dair bir ihlalin de söz konusu olmadığını belirtmek isteriz. (Bu bilgiler hiçbir zaman Yemeksepeti sistemlerinde saklanmamıştır.)

Yemeksepeti

Yemeksepeti açıklamalardan sonra korsanların hangi bilgileri aldığını da açıkladı. Korsanlar;

  • Ad soyad
  • Doğum tarihi
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı e-posta adresleri
  • SHA-256 algoritması ile gizlenmiş giriş şifreleri
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı adres bilgileri
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı telefon numaraları gibi bilgileri sistemden aldı .
Yemeksepeti Hacklendikten Sonra Açıklama Yaptı
Yemeksepeti Hacklendikten Sonra Açıklama Yaptı

Uzmanlar Yemeksepeti kullanıcılarına korsanların şifrelerini ele geçirmelerinin zor olduğunu fakat şifrelerini değiştirmeyi önerdi. Her platformda aynı şifreyi kullananlara ise diğer şifrelerini değiştirmelerini ya da iki aşamalı doğrulama hizmetlerini kullanmalarını önerdi.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu