Güncel

Yemeksepeti Verileri Dark Web’de Satışta

Yemeksepeti verileri Dark Web‘e düştü. Neredeyse 1 haftadır gündemden düşmeyen Yemeksepeti büyük talihsizlikler yaşadı. Mart ayının başlangıcında sebebi anlaşılmayan bir çökme olayı yaşandı. Site neredeyse 8 saat hizmet veremedi. Daha sonra hizmet vermeye başlayan site 18 Mart tarihinde yurtdışı kaynaklı bir siber saldırı gerçekleştirildi. BTK’ya bağlı Ulusal Siber Olaylar Müdahale birimi Yemeksepeti’ne gerçekleştirilen siber saldırıyı püskürttüğü ortaya çıktı.

Yemeksepeti Verileri Dark Web'de Satışa Sunuluyor
Yemeksepeti Verileri Dark Web’de Satışa Sunuluyor

Yemeksepeti yaşanan siber saldırıyı yaşanan teknik aksaklıktan dolayı fark edemediklerini açıklasa da Ulusal Siber Olaylar Müdahale birimin bu saldırıyı fark edip püskürtmesi akıllarda soru işareti bırakıyor. Yemeksepeti fark edemediği siber saldırıda kullanıcıların önemli bilgilerini siber korsanlara kaptırdı.

Siber saldırıyı gerçekleştiren kişiler Yemeksepeti’ne üye olan kişilerin;

  • Ad soyad
  • Doğum tarihleri
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı e-posta adreslerini
  • SHA-256 algoritması ile gizlenmiş giriş şifrelerini
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı adres bilgilerini
  • Yemeksepeti’ne kayıtlı telefon numaralarını ele geçirdi.

BTK yaşanan olaylardan sonra Yemeksepeti hakkında soruşturma başlattı. Yaşanan olaylarda Yemeksepeti’nin ihmal ettiği bir hata var mı yok mu bunun araştırılması yapılıyor. Bu araştırmalar devam ederken BTK’ya bağlı Ulusal Siber Olaylara Müdahale birimi siber saldırıyı püskürtmesinin dışında bu saldırıyı gerçekleştiren kişilerin IP adreslerini tespit etti.

Yemeksepeti Verileri Dark Web’de Bitcoin ile Satışa Çıkıyor

Yemeksepeti ile ilgili gelişmeler art arda yaşanma devam ediyor. USOM tarafından IP adresleri tespit edilmesi kullanıcıları sevindirmişken bir anda tekrardan üzecek bir gelişme yaşandı. Yemeksepeti‘nin fark edemediği saldırı sonucunda siber korsanların eline geçen bilgiler Dark Web‘e düştü. Bilgileriniz internetin karanlık dünyası olan Dark Web’de satışa çıktı.

Yemeksepeti Verileri Dark Web'de Bitcoin ile Satışa Çıkıyor
Yemeksepeti Verileri Dark Web’de Bitcoin ile Satışa Çıkıyor

Şu anlık bu ortaya atılan bir iddia olarak gözükse de bunun gerçek olma ihtimali bile çok korkutucu gözüküyor. Atılan iddiaya göre Yemeksepeti’nden alınan bilgiler Bitcoin karşılığında satışa çıktı. İddia da olsa bu bilgilerin başkası tarafından alınması ya da satın alan kişinin sızdırılan bilgiler ile ne yapacağını kestirmek şu an için çok zor duruyor. Umarız bunlar sadece iddia olarak kalır.

Uzmanların yaptığı açıklamaları tekrar hatırlatmak istiyoruz. Yemeksepeti için kullandığınız şifreleri başka bir platformda da kullanıyorsanız değiştirmeniz gerekiyor. Yemeksepeti’nde sızdırılan bilgiler ufak gibi gözükse de şifrenizi değiştirmezseniz sizin hakkınızda daha çok bilgiye ulaşılmasına izin vermiş oluyorsunuz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu