Siber

Yemeksepeti’ni Hackleyen Kişiler Tespit Edildi

Yemeksepeti’ni hackleyen kişiler tespit edildi. Geçtiğimiz günlerde Yemeksepeti son dakika bir açıklama yaptı. Yemeksepeti siber saldırıya uğradığını ve kullanıcılarının bazı bilgilerinin çalındığını açıkladı. Bu açıklamayı kullanıcılarına mail olarak da attı. Fakat kullanıcılarına hangi bilgilerinin çalındığını mail de belirtmedi. Yemeksepeti’i kullanıcılarına açıklamasa da kullanıcılarının ad soyları ve Yemeksepeti’ne kayıt olurken verdikleri kişisel bilgileri siber korsanlarına kaptırdı.

Yemeksepeti'ni Hackleyen Kişiler Tespit Edildi
Yemeksepeti’ni Hackleyen Kişiler Tespit Edildi

Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK) yaşanan olaylardan sonra Yemeksepeti’ni inceleme kararı aldı. Yaşanan olayda bir ihmal var mı yok mu bunu öğrenmek için soruşturma başlatıldıktan sonra BTK’da yaşanan olayı araştırma kararı aldı. Yemeksepeti son günlerde yaşadığı olaylar hakkında açıklama yapmazken devlet kurumları yaşanan olayları anında halk ile paylaşıyor. BTK 1 Nisan tarihinde Yemeksepeti’ni kim hackledi sorusuna önemli bir cevap veren açıklama yaptı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Yemeksepeti’ni Hackleyen Kişileri Buldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Yemeksepeti’ni hackleyenleri buldu. BTK’ya bağlı olan Ulusal Siber Olaylar Müdahale birimi Yemeksepeti’nin yaşadığı olayla ilgili araştırma yaptı. Araştırma yapmasından sonra siber saldırıyı yapan kişilerin IP adresini buldu. IP adresinin araştırılmasından sonra saldıranların yurtdışında yaşadığını ya da yurtdışından gerçekleştirildiğini buldu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Yemeksepeti'ni Hackleyen Kişileri Buldu
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Yemeksepeti’ni Hackleyen Kişileri Buldu

Ulusal Siber Olaylar Müdahale bulduğu IP’leri o bölgedeki yetkili şahıslara aktardı. Ulusal Siber Olaylar Müdahale yaşananların peşini bırakmak istemiyor ve yetkili kişilerden olayla ilgili haber bekliyor. Ulusal Siber Olaylar Müdahale yurtdışından haber beklerken aynı zamanda Yemeksepeti gibi ülkemiz için önemli şirketlere de bilgi verdi. Ulusal Siber Olaylar Müdahale aynı tehlikedeki şirketlere bilgi vermenin yanı sıra sistemlerinde açık bulunmadığını tespit etmelerini istedi.

Ulusal Siber Olaylar Müdahale Kurumu’nun yakın zamanda tehlike de olan şirketler ile tatbikatta bulunacağı iddia ediliyor. Ulusal Siber Olaylar Müdahale Yemeksepeti’nin yaşadığı olayları başka bir şirketin yaşamamasını ve Türkiye’deki kullanıcıların bilgilerinin bir daha çalınmaması için çaba göstereceğini tüm şirketlere aktardı.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu