Güncel

Panasonic, Tesla’ya Yeni Pil Hücresi Üretiyor

Tesla’nın, uzun zamandır ortağı ve tedarikçisi olan Panasonic, Biscuit Tin ismi verilen yeni pil hücresi geliştiriyor. Panasonic firmasının finans müdürü Hirokazu Umeda, yeni pil hücresiyle ilgi çalışmaların Tesla’nın Pil Günü etkinliğinden hemen sonra başladığını dile getirdi. Ayrıca yeni pil hücresi için yakın zamanda prototip üretimine başlanacağını da belirtti. Üretilecek olan batarya için hatırı sayılır bilgi birikimine sahip olduklarını da ifade etti.

Panasonic Yeni Pil Hücresi Üretiyor
Panasonic Pil Hücresi Üretiyor

Panasonic’in Tesla için yeni pil hücresi üzerinde çalışma kararı, Tesla EV’lerin hızlı satışlarının ve Nevada’daki ortak akü girişimlerinde kârları dengelediği için aldığı söyleniyor. Umeda, şirketin gelecek yıl Nevada fabrikasında ek bir üretim hattı kurmaya karar verdiğini ve tesisin toplam kapasitesinin 2022 yılına kadar her yıl yaklaşık yüzde 10 artarak 38-39 GWh çıkmasını beklediklerini söyledi. Tesla ile olan pil işinde de iki ila üç yıl içinde yüzde 5 civarında bir kâr marjı hedeflediklerini belirtti.

Yeni Pil Hücresinin Avantajları Nelerdir?

Tesla temsilcileri, kendi pil hücrelerini dünyanın dört bir yanında bulunan otomatikleştirilmiş fabrikalarda üretmeyi planladığını fakat mevcut tedarikçilerle de iş birliğine devam edeceğini söyledi.

Tesla’nın daha fazla enerji depolayabilen ve yapımı daha kolay olan 4680 isimli daha büyük silindirik formata sahip olan bu pil hücresi, pil maliyetlerini yarı yarıya düşürmeyi sağlayabilecek. Böylece silindirik hücre, California merkezli otomobil üreticisinin sürüş menzilini artıracak ve elektrikli arabaların üretim maliyetini düşürecek.

Tesla Yeni Pil Hücresi
Tesla

Son zamanlarda popülaritesi oldukça artan Tesla’lar ile ilgili gelişmeleri takip etmek için Teknotomy.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu