Güncel

Yeni Windows 10 Güncellemesini Yüklemeyin

Windows geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına sunmuş olduğu yeni Windows 10 güncellemesi oldukça tepki topladı. Çünkü eski ve bilgisayarınız için gerekli olmayan aygıt sürücülerini tekrardan kullanıma sundu.

Yeni güncellemeyi cihazlarına yükleyen kullanıcılar yeni Windows 10 güncellemesi içerisinde cihazda ki belirli donanımların işlevselliğini olumsuz etkileyecek bir dizi eski ve geçerliliği kalmamış sürücüler eklediğini söyledi.

Buna örnek olarak ise bu ay Windows 10 2004 güncellemesi ile gelen fakat 1968 de oluşturulmuş olan INTEL-Sistem sürücü güncellemesi oldu. Bu durumlarda kullanıcılar güncel olmayan sürücü güncellemelerinin başarılı bir kurulumdan sonra bile hata verebildiğini ve bilgisayarınıza ciddi hasarlar verebileceğini söyleyelim.

Yeni Windows 10 Güncellemesi
Yeni Windows 10 Güncellemesi

Windows 10 Sürücü Güncellemelerinizi Geri Alabilirsiniz

Sürücülerin işlevi bilgisayarınızda ki donanımlarının işletim sisteminizle etkili bir şekilde çalışmasına izin verir. Güncel olmayan bir sürücünün yüklenmesi bilgisayar donanımlarınızın olması gerektiği gibi çalışmamasına neden olabilir. Hatta donanımınızın devre dışı kalmasına bile sebep olabilir.

Windows 10 da isteğe bağlı güncellemeler kısmı altında bulunan sürücü güncellemeleri genellikle bir donanım parçası ile ilgili bir sorun yaşandığında başvurulması gereken yerdir. Yani bilgisayarınızın donanımları ile ilgili bir sorun yaşamıyorsanız. Bu güncellemeleri yapmanıza gerek yok.

Eğer Microsoft tarafından isteğe bağlı olarak sunulan güncellemeleri yaptıysanız. Bilgisayarınızız eski donanım sürücülerini kullanıyor olabilir. Böyle durumlarda yapmanız gereken şeyler şunlar;

Aygıt üreticisinin web sitelerinde en güncel sürücüleri aramak ve güncel sürücüleri bilgisayarınıza yüklemek. Alternatif olarak ise aygıt yönetişinde bulunan özellikler menüsüne gidebilir ve sürücüyü geri al butonuna basabilirsiniz. Böylece eski sürücüler cihazınızda tekrar aktif olacaktır.

Hala yükleyemeyen insanlar için Windows 10 yükleme rehberimize buradan ulaşabilirsiniz

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu