GüncelFırsatlar

Yerli Uygulamalar Bip Ve Yaay

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren dünya gündemi WhatsApp’ın yeni aldığı karardı. WhatsApp’ın yeni karar alması ile birlikte kullanıcılar hesaplarını sildi. WhatsApp’ın alternatif uygulamalarına yöneldi. Yerli WhatsApp olarak bilin Bip indirlme rekoru kırdı. Kullanıcıların alternatif uygulamalara yönelmesine WhatsApp göçü ismi verildi. WhatsApp göçünden yerli uygulamalar olan Bip ve Yaay yeni kullanıcılar katıldı. Uygulamalar yeni kullanıcıların gelmesiyle birlikte sistemlerde çökme yaşanmasın diye alt yapı sistemlerini güçlendirmeye başladı. Signal yeni kullanıcılara dayanamadı ve uygulama çöktü.

WhatsApp yaşanan göç karşısında çok büyük zarar etti. WhatsApp son dakika geri adım attı ve 8 Şubat tarihini 3 ay erteledi. WhatsApp 1 Ocak tarihinde 42 milyon kullanıcı vardı. 11 Ocak itibari ile kullanıcısı sayısı 39.8 milyona düştü. WhatsApp kullanıcı sayısının ileriki tarihlerde daha çok azalacağı iddia ediliyor.

Yerli Uygulamalar Bip Ve Yaay İnterneti Yemiyor
Yerli Uygulamalar Bip Ve Yaay İnterneti Yemiyor

Operatörler Birleşti Yerli Uygulamalar Bip ve Yaay İçin Yeni Kampanyalar Hazırlıyor

Türkcell, Türk Telekom ve Vodofone yeni bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre Bip ve Yaay kullanıcıları uygulamada yaptıkları işlemler internet kotasından gitmiyor. Türkcell Bip için hediye internet kampanyaları düzenliyordu. Türkcell Bip uygulamasını kullanan müşterileri hediye internet veriyordu.

Artık yeni anlaşma ile Bip ve Yaay kullananlar uygulama içinde attıkları mesajlar, fotoğraflar ve videolar internet kotalarından gitmiyor. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan Twitter’da yaptığı paylaşım ile diğer operatörlere teşekkür ederekn yeni anlaşmayı duyurdu.

Murat Erkan’ın Attığı Tweet

Kampanya açıklanmadan önce Bip WhatsApp gçöüyle birlikte kullanıcı sayısını yüzde 174 artırdı. 1 ocak tarihinde kullanıcı sayısı 3.94 milyon iken 10 gün sonra 6.87 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Türkiye’de hizmet veren operatörlerin anlaşmasıyla birlikte kullanıcı sayısı daha fazla artacağı planlanıyor. Uzmanlar yakın zaman da yerli uygulamaların kullanıcı sayısının 15 milyonu geçmesi bekleniyor şeklinde açıklama yaptı.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu