Güncel

YouTube 4K Jesti Android Kullanıcılarını Çok Mutlu Edecek

Android cihazı kullanıcıları uzun zamandır Youtube 4K desteği bekliyordu. Popüler video paylaşma platformu nihayet Android cihaz kullanıcılarına ekran çözünürlüğü fark etmeksizin Youtube 4K video desteği sağlayacağını duyurdu. Günümüzde akıllı telefonlardaki yüksek çözünürlüğe sahip kameralar sayesinde 4K çözünürlüğünde medya paylaşımı oldukça yaygın olarak bulunuyor. Bu nedenle Youtube’daki birçok yayıncı da yüksek çözünürlükte video paylaşımı yapıyor.

youtube 4k
Tüm Ekranlarda 2160p Çözünürlüğüne Erişmek Mümkün

Bugüne kadar Youtube bir videonun akış çözünürlüğünü ekranın kendisinin çözünürlüğü ile sınırlıyordu. Akıllı telefon ekranlarının çözünürlüğü ise çoğunlukla 720p ile 1440p arasında bir yerde bulunuyordu. Bu nedenle Android cihazlarla Youtube’da 2K çözünürlüğünün üzerinde video izlemek mümkün değildi. Ancak artık platform, Android için YouTube 4K desteği ile içerik akışı sağlayarak daha fazla kişinin yüksek çözünürlükte video deneyimi yaşamasını mümkün kılıyor.

Youtube 4K Tüm Android Ekranları için Mevcut

Yeni Youtube 4K müjdesi sayesinde artık Android kullanıcıları tüm ekranlarda 2160p çözünürlüğüne kadar video izleyebilir. Fakat bu özellik, tahmin ettiğiniz gibi, ekranınızın sahip olduğu gerçek çözünürlük kapasitesini değiştirmez. Eğer 1080p çözünürlüğüne sahip bir ekranınız varsa, video içeriklerini izlerken hâlâ 1080p çözünürlüğü etkin olacak.

Ancak, daha yüksek çözünürlük deneyimi sunan bir içeriğin akışı, teknik olarak çözünürlük farkı olmasa bile, içeriğin o ekranda biraz daha keskin görünmesini sağlıyor. Bahsettiğimiz bu farkı küçük bir telefon ekranında görmeniz, büyük bir bilgisayar ekranına göre daha zor olabilir. Ancak ne olursa olsun Google’ın kullanıcılara bu seçeneği sunması kullanıcılarına değer vermesi anlamında sevindirici bir haber oldu.

Kaynak
YouTube for Android starts streaming videos in up to 4K on any display resolution

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu