Güncel

YouTube COVID-19 Aşısı ile İlgili Yanlış Bilgiye İzin Vermiyor

YouTube COVID-19 aşısıyla ilgili yanlış bilgileri platformunda barındırmamaya özen gösteriyor. Korona virüsü dünyaya gelir gelmez pek çok yanlış bilgi interneti dolaşıma soktu ve tüm sosyal medya uygulamaları için yayılan yanlış bilgideki artışı bastırmak en büyük zorluk oldu. Şimdiyse aşının mevcudiyeti her geçen gün artıyor. Dünyada birçok insan aşı hakkında da sahte bilgiler yaymaya çalışıyor.

YouTube, Instagram, Facebook gibi sosyal ağların tümü, yanlış bilgilerin platformlarında yayılmasını engellemek için çalıştı. Daha önce Instagram, virüs ve aşı hakkında sahte bilgiler içeren, kaldırdığı gönderi sayısı hakkında bir veri verdi. Bunun ardından YouTube’da dünyaya istatistiklerini sundu.

YouTube COVID-19 Aşısı ile İlgili Kaç Tane Videoyu Kaldırdı?

Ekim ayından önce YouTube, devam eden pandemi hakkında yanlış bilgiler içeren videoların kaldırılmasıyla ilgili genel yönergelere sahipti. Pandeminin başlangıcından bu yana video barındırma devi, yanlış bilgi içeren 800 binden fazla videoyu platformundan kaldırmayı başardı. Bununla birlikte, bu genel kılavuzlar, aşı bilgilerinin yanlış yayılması hakkında hiçbir şey belirtmedi.

Aşının tüm dünyada mevcut olmasıyla birlikte, aşı hakkında sahte bilgilerin yayılması dünya çapında önemli bir sorun haline geldi ve bu nedenle tüm sosyal ağlar harekete geçmek zorunda kaldı.

YouTube COVID-19 Aşısı
YouTube COVID-19 Aşısıyla İlgili Yanlış Bilgiye İzin Vermiyor

Altı ay önce YouTube, aşı hakkında yanlış bilgi barındıran içeriğin kaldırılmasıyla ilgili bilgileri içeren genel politikalarını güncelledi. Ancak son altı aydan beri YouTube herhangi bir kaldırma işlemi hakkında güncelleme yapmadı. Şimdi, YouTube, platformunda aşı ile ilgili sahte bilgilerin yayılmasını durdurmak için gerçekten çalıştığını ve son altı aydan beri sosyal medya platformunun sahte bilgiler içeren otuz binin üzerinde videoyu kaldırmayı başardığını kamuoyuyla paylaştı.

YouTube politikaları, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer yetkililer tarafından yayınlanan belirli bir dizi yönerge içeriyor ve bunun dışında kalan her şey uygulamadan kaldırılacak. Böylesi kritik zamanlarda insanlara doğru bilginin ulaşması çok önemlidir ve bazı kişilerin kasıtlı olarak sahte bilgiler yaymaya çalıştığını veya pandemiyi sahte bir olay olarak adlandırdığını görmek üzücü bir durumdur.

Kaynak
YouTube Reveals the Amount of Videos It Has Removed Which Contained False Vaccine Information

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu