Güncel

YouTube Dislike Butonu Kaldırılıyor Mu?

YouTube dislike butonu kaldırılıyor mu? Bildiğiniz üzere video izleme siteleri arasında ilk sırasında Youtube yer alıyor. Bu konumunu kaybetmemek için YouTube, kullanıcı tatminini artırmak istiyor. Kullanıcı tatminini artırmak için yaptığı değişimler içerik oluşturucularını bazen olumsuz etkileyebiliyor. YouTube’da bu durum yaşanmaması için her iki tarafı da memnun edecek çalışmalar yapmaya çaba gösteriyor. Bu yüzden gelen yeni özellikler iki tarafı da olumlu bir şekilde etkilemesi gerekiyor.

YouTube Dislike Butonu Kaldırılıyor Mu
YouTube Dislike Butonu Kaldırılıyor Mu

Fakat YouTube’un yeni özellik içerik oluşturucuları olumlu yönden etkilese de kullanıcılarının sevinmeyeceği bir özelliği test etmeye başladı. YouTube kullanıcıların beğenmedikleri videoya attıkları dislike butonunu gizleme kararı aldı. Alınan bu karar ile YouTube içerik oluşturucularını ne kadar önemsediğini gösterdi. İçerik oluşturucularını olumlu etkileyen karar kullanıcılar tarafından nasıl yorumlanacak merak ile bekleniyor.

YouTube Dislike Butonunu Gizliyor

YouTube dislike butonunu kaldırmıyor. Sadece gizliyor. Hatta uygulama iki şekilde tasarımlar oluşturduğunu anlatan bir tweet attı. Tweet’te bu isteğin içerik oluşturucularından geldiğini ve kendileri için çok değerli olan içerik oluşturucularının isteklerini dikkate aldığını da açıkladı. YouTube Twitter’dan attığı tweet’in yanı sıra ekran görüntüsü de paylaştı. Ekran görüntüsünde beğenme sayısının gözüktüğü ve dislike butonun kaldırılmadığı fakat altında herhangi bir sayının yazmadığını görebiliyorsunuz.

YouTube’un Dislike Butonu için Attığı Tweet

Dislike butonunun gizlenme amacı da yavaş yavaş belli oluyor. YouTube bu özellik ile çok fazla sevilmeyen içerik oluşturucularını ön plana çıkarmak istiyor. Ayrıca çok fazla dislike alan videolara ön yargı ile yaklaşıldığını da bilen YouTube bunu da engellemek istiyor. Dislike butonun sağladığı tüm özellikler gitmiyor. YouTube kullanıcılarına video önerisinde bulunurken dislike butonunu gene dikkate alacak ve bazı videoları gene önermemeye devam edecek gibi duruyor.

YouTube beğenmeme butonu hakkında her şeyin net olmadığını ileriki zamanlarda her şeyin netleşeceğini kullanıcılarına açıkladı. Hangi kullanıcıların bu özellikten faydalanacağı ya da hangi kullanıcıların bu özellikten kurtulacağı henüz netleşmedi. YouTube yakın zamanda bu belirsizliklerin ortadan kalkacağını ve Mayıs ayında bu özelliği kullanıcılara sunmayı planladıklarını da açıkladı.

YouTube Dislike Butonunu Gizliyor
YouTube Dislike Butonunu Gizliyor

Sizce bu yeni özellik kimleri olumlu kimleri olumsuz etkiler? Siz bu yeni özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu