Dijital Pazarlama

İşletmeler için 7 YouTube İçerik Önerileri

YouTube içerik önerileriyle kanalınızı daha çok geliştirebilir ve abone sayınızı artırabilirsiniz. YouTube, her ay yaklaşık 2 milyar kullanıcı alan devasa bir içerik izleme platformdur. Bu nedenle hem bireyler hem de işletmeler, kullanıcıları kendine çekmek için bu platformda güçlü bir varlık oluşturmak istiyor. Doğru bir kullanım ile şirketler bu platformda içerikleriyle çok daha fazla satış yapabilir ve marka bilinirliğini artırabilir.

YouTube İçerik Önerileri
YouTube İçerik Önerileri

Bir işletmeniz sahibiyseniz ve işletmeniz için bir YouTube kanalı oluşturmayı düşünüyorsanız, şimdi bunu yapmanın tam zamanı. Çünkü birçok şirket artık YouTube’u da sosyal medya pazarlama stratejisine ekliyor. Ancak, video oluşturmaya başladığınızda, YouTube beğenileri ve görünümleri de almanız gerekir. Bu şekilde, daha fazla kullanıcıya ulaşarak etkileşim elde edebilirsiniz. Digital Information sitesi de takipçilerine tavsiye vermek amacıyla işletmeler için YouTube önerileri paylaştı. Gelin bu önerilere birlikte göz atalım.

1- Platformu Ürün Vitrini Olarak Kullanın

Her şeyden önce, bir YouTube kanalı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sergilemek için mükemmel bir platformdur. Bir video aracılığıyla ürünün nasıl göründüğünü ve özelliklerini gösterebilirsiniz. Ürününüzü sosyal medyanıza ve diğer çeşitli web sitelerine yerleştirerek tanıtmak için de buna benzer bir video kullanabilirsiniz.

Ayrıca ürünleriniz ile nasıl yapılır/kullanılır şeklinde öğretici bir video da çekebilirsiniz. Ürünleriniz veya hizmetleriniz, muhtemelen çoğu kullanıcının nasıl yararlanacağını bilmediği birçok özelliğe sahip olabilir. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinize ürününüzü nasıl kullanabileceklerini ve en iyi şekilde nasıl keyfini çıkarabileceklerini gösteren küçük ve takip etmesi kolay videolar oluşturabilirsiniz.

2- Ekibinizi Potansiyel Müşterilerinize Tanıtın

Bir işletmenin YouTube kanalı için mükemmel olacak bir başka video türü de takımla tanışma videosudur. Normalde işletme, yüzü olmayan bir varlıktır. Ancak bir YouTube kanalı, çalışanların yüzlerini göstererek markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz şirketinize daha yakın hissedecektir. Böylece müşterilerin, markanıza olan bağlılığı artacaktır.

Ayrıca işletmenizin YouTube kanalında paylaşabileceğiniz başka bir video türü de perde arkası videosudur. Bu özel video, ürünlerinizin üretim sürecinden, işletme içi gerçekleştirmiş olacağınız etkinliklerin perde arkasından hatta tanıtım videolarınızdan görüntüler içerebilir. Böylece işleyişlerin nasıl olduğunu paylaşarak potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz.

3- Sektör Uzmanlarıyla Röportaj Yapın

Kullanıcılar, ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla YouTube kanalınıza abone olacaktır. Dolayısıyla onlara sektörünüzle ilgili uzmanlardan bilgiler sağlarsanız bunu daha da takdir edeceklerdir. Bu nedenle, bir uzmanla yapılan görüşme, sizi daha fazla potansiyel müşteriye yaklaştırarak çok fazla dikkat çekecektir. İşletmenizin YouTube kanalı için bu konuda oluşturabileceğiniz bir diğer içerik türü, bir web seminerine ev sahipliği yapmaktır. Bu tür videolar size çeşitli şekillerde fayda sağlayacaktır. Her şeyden önce, daha fazla potansiyel müşteri çekebilirsiniz.

YouTube İçerik Önerileri ile Potansiyel Müşteriler
YouTube İçerik Önerileri ile Potansiyel Müşterileri Kendinize Çekin

4- YouTube İçerik Önerilerinden Biri Olan İlk 10 Video Listesini Oluşturun

Her şirketin yüklemesi gereken ciddi içeriğin yanı sıra, bazı ilginç ve bilgilendirici videolar da oluşturmanız gerekir. Bu nedenle YouTube’da çok popüler olan ve birçok kullanıcının tercih ettiği YouTube içerik önerilerinden biri olan ilk 10 video listesi oluşturmanız gerekiyor. Elbette bu listelerin doğru kullanıcıları çekebilmesi için sektörünüze göre olması gerekir.

5- Yeni Ürün veya Hizmet Duyurusu Yapın

YouTube İçerik Önerileri

Bir işletmenin YouTube kanalı, çeşitli duyuruları için doğru bir platformdur. Yeni bir ürün veya hizmet duyurusu yapmak istediğinizde bu platformu kullanmanız oldukça önemlidir. Video, İnternet’in her yerindeki kullanıcıların ilgisini çeken bir formattır. Böylece üreteciğiniz YouTube videosunu bloglara, web sitelerine ve sosyal medya platformlarına istediğiniz şekilde yerleştirebilirsiniz.

6- Videolar ile Yarışma Düzenleyin

Kullanıcıları kanalınıza çekmenin ve ürününüzle ilgilenmelerini sağlamanın en iyi yollarından biri bir yarışma düzenlemektir. Video yarışmanızda alacağınız yorumlar, kanalınız için harika bir tanıtım olacaktır ve kanalınızın etkileşimini artıracaktır. Ayrıca bu yarışmalarınızı influencer işbirlikleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü satışlarınızı artırmanın ve çok sayıda yeni abone kazanmanın kolay bir yolu, çeşitli etkileyicilerle işbirliği yapmaktır. Ürününüzü sergileyen bir video, eğitim videosu oluşturmalarını veya ürününüzü kullandıkları yerde bir eskiz çekmelerini sağlayabilirsiniz. Her halükarda böyle bir işbirliği sizin için faydalı olacaktır.

7- Mizah İçerikli Videolar Oluşturun

YouTube İçerik Önerileri

Kullanıcılar, yalnızca ciddi videolar yayınlayan işletmelerden ziyade, kendilerini eğlendiren komik içerikler oluşturabilen işletmelerden daha çok etkilenirler. Bu nedenle çalışanlarınız veya influencer’larınız ile kısa komik videolar çekebilirsiniz. Elbette, ek promosyon alabilmeniz için ürününüzün de videoda görünmesi gerekir.

Tüm bu video fikirleri ile YouTube kanalınızı zenginleştirebilir ve abonelerinizi eğlendirebilirsiniz. Böylece hesabınızın etkileşimini artırabilirsiniz ve yeni takipçiler kazanarak potansiyel müşteriler elde edebilirsiniz. Bütün bu içerik önerilerini, işletmenizin kanalı için hazırlarken YouTube’un güncellenen gizlilik politikasına dikkat etmeniz de fayda var.

Kaynak
12 YouTube Video Ideas for Businesses

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu