Güncel

YouTube İçerik Üretici Onayı Kılavuzu Yayınlandı

YouTube içerik üretici onayı sistemi 2019’un ortalarında CEO’su Susan Wojcicki tarafından duyuruldu. Kendi kendine sertifika sistemi, YouTube’un para kazanma kararlarını daha hızlı ve daha doğru bir şekilde vermesine ve herhangi bir yanlış para kazanma durumundan kaçınmasına olanak tanıyor. Yaklaşık iki yıl boyunca, içerik oluşturuculardan videolarını kendi kendilerine onaylamalarını istedi.

YouTube İçerik Üretici Onayı Kılavuzu Yayınlandı
YouTube İçerik Üretici Onayı Kılavuzu Yayınlandı

YouTube İçerik Üretici Onayı Kılavuzu Neleri Kapsıyor?

YouTube artık videoların nasıl kendi kendine onaylanacağına dair kapsamlı bir klavuz yayınladı. Bu sistem, YouTuber’ın videosu ve içerdiği ögeler hakkında bilgi vermesine olanak tanıyor.  Ardından içerik oluşturucudan bir anket doldurması isteniyor. Otomatik sistem daha sonra videodan para kazanıp kazanmayacağına karar veriyor. Videonun yüzde 100 güvenli olduğu söylenirse, o zaman yalnızca bir soruyu doldurmaları gerekir. Ancak durum tam tersi ise, içerik oluşturucuların videoya dair daha fazla ayrıntıya girmesi istenir.

Kendi kendine sertifika sistemi ilk kez tanıtıldığında ve duyurulduğunda YouTuber’lar gerçekten strese girdi ve her yerde oldukça karışıklığa neden oldu. En çok sıkıntı çeken ise oyun yaratıcılarıydı. Bunun sebebi, basit eğlenceli oyunlarının şiddet olarak da adlandırılıp adlandırılmayacağından endişe duymalarıydı. YouTube daha sonra Kasım 2019’da ilk Oyun İçerik Oluşturucu Zirvesi’nde video oyunlarında hiçbir şiddetin gerçek şiddet olarak adlandırılmayacağını söyleyerek açıklık getirdi. Ancak ortaya çıkan diğer sorunlar hala net değil ve YouTube bunu çözmeye çalışıyor.

YouTube İçerik Üretici Onayı

YouTube, bir videoyu para kazanma ile sonuçlanabilecek çeşitli kötüye kullanım örnekleri, hassas konular, tartışmalı konular ve tehlikeli nefret dolu eylemlerden bahseden YouTube İçerik Üretici Onayı’nın nasıl çalıştığı konusunda tam bir kılavuz yayınladı. Kılavuz, ne tür içeriğin yüzde 100 reklam güvenliği olacağına dair farklı örnekler içeriyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu