Teknotomy Dosya

Youtube Kanalı Açma Rehberi 2021

YouTube kanalı açmak tahmin ettiğiniz kadar kolay mı ya da önemsiz bir işlem mi? Bildiğiniz üzere teknoloji çağında yaşıyoruz. Bu çağda eski meslekler yavaş yavaş ölürken yeni meslekler ortaya çıkıyor. Bu mesleklerden biri de YouTuberlık oldu. Bu yeni mesleği yaparken her ayrıntıya ayrıca önem göstermeniz gerekiyor. İçeriğinizin dikkat çekici olması, görüntü kalitesinin ve ses kalitesinin iyi olması gibi ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu ayrıntılara dikkat etmeden önce kanalınızı kusursuz tasarlamanız gerekiyor. Eğer kanal işine pek fazla önem vermezseniz yükselişiniz o kadar zor oluyor ve uzun sürüyor.

Youtube Kanalı Açma Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey
Youtube Kanalı Açma Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

YouTube kanalı açma ve onu tasarlamak çok önemli. Uzmanlar bu süreci bir bina inşaatına benzetiyor. Uzmanlar eğer temelinizi (kanalınızı tasarlarken) sağlamlaştırmazsanız binanız sağlam olmaz ve en ufak sarsıntı da bütün emekleriniz yok oluyor şeklinde sektöre yeni girenlere tavsiye veriyor. Uzmanların tavsiyesine bakarsanız YouTube kanalı açmak için kullandığınız mail adresi bile büyük bir önem taşıyor. YouTube’da bir şirketin kanalını incelerken mail adresinin bir çalışanına ait olması size ne kadar güven verir? Bu yüzden Youtuber olmak istiyorsanız ya da şirketiniz için bir hesap istiyorsanız temelinizi sağlamlaştırmanız gerekiyor.

Neden YouTube Kanalı Açmalısınız?

YouTube kanalı neden açmalısınız bu sorunun cevabını verebiliyor olmalısınız. Çünkü bu mesleğe adım attığınız zaman aldığınız sorumluluk sizi farklı bir noktaya taşıyor. Eğer bunun cevabını bulamıyorsanız sizlere bu konuda yardımcı olacak nedenleri aşağıda sıraladık.

Bireysel YouTube kanalı açacaksanız;

 • YouTube kanalı açtıktan sonra büyük bir kitleye anında ulaşabiliyorsunuz.
 • Ek gelir kazanabiliyorsunuz.
 • Bütün kazancınızı YouTube platformundan sağlayabiliyorsunuz.
 • Birilerine deneyim ve tecrübelerinizi anlatmayı seviyorsanız sizi keyifle dinleyecek insanlara ulaşabiliyorsunuz.
 • Monoton bir hayat yaşamak istemiyorsanız.
 • Size, fikirlerinize değer veren ve size saygı duyan insanlar tanıyorsunuz.
 • Kendinizi, fikirlerinizi ve yeteneklerinizi tüm dünyaya tanıtmış oluyorsunuz.
Neden YouTube Kanalı Açmalısınız?
Neden YouTube Kanalı Açmalısınız?

Şirket için YouTube kanalı açacaksanız;

 • Eğer şirket hesabı açtıysanız potansiyel müşterilerinize platform üzerinden ulaşabiliyorsunuz.
 • Ürünlerinizi ya da ürünlerinizin özelliklerini büyük bir kitleye duyurabiliyorsunuz.
 • Ürününüzü herhangi bir ücret ödemeden bedava pazarlayabiliyorsunuz.
 • YouTube’dan yan gelir elde edebiliyorsunuz.

YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

YouTube kanalı nasıl açılır diye merak ediyorsanız 4 basit işlem ile hayallerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Bireysel YouTube Kanalı Açmak İstiyorsanız;

 1. Adım: YouTube kanalı açmak için ilk önce bir Google hesabı açmanız gerekiyor. Eğer var olan bir mail hesabınız varsa bu mail adresini de kullanabiliyorsunuz.
 2. Adım: Daha sonra YouTube sayfasına gidip sayfaya bu hesapla giriş yapmanız gerekiyor.
 3. Adım: YouTube hesabınızı oluşturduktan sonra sağ üst köşe de YouTube hesabınızı gösteren simgeye tıklıyorsunuz daha sonra ayarlar kısmına tıklıyorsunuz.
 4. Adım: Ayarlar kısmına tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfa da Youtube kanalınız bölümü yer alıyor. Profil fotoğrafının hemen sağında mavi punto ile kanal oluştur yazıyor. Buna tıkladıktan sonra ”bireysel hesap” açtığınız için çıkan sekme de hangi ad ile kullanmak istiyorsanız onu değiştirebiliyorsunuz.
YouTube Kanalı Nasıl Açılır?
YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

İşletmeniz için YouTube kanalı açacaksınız;

 • İşletmeniz için YouTube kanalı açmak istiyorsanız işletmenizin ismi geçen basit bir mail almanız gerekiyor. Mail adresinizi aldıktan sonra bireysel hesap açarken uygulamanız gereken adımları uyguluyorsunuz. Fakat son adım da uygulamanız gereken farklı bir işlem yapmanız gerekiyor.
 • YouTube’u şu hesapla kullan sekmesinin altında bir işletme adı ya da farklı bir adı kullan butonu yer alıyor buna tıkladığınız zaman işletme hesabınızı açabiliyorsunuz.

YouTube Kanalı Açarken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Nokta

YouTube kanalı açma işlemini yaparken ya da açtıktan sonra ne yapacağınızı biliyor musunuz? Eğer bu konuda fazla bilginiz yoksa diğer YouTuberlar gibi hata yapmak istemiyorsanız aşağıda yazan önerileri okumanızı tavsiye ediyoruz.

YouTube Kanalı Açarken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Nokta
YouTube Kanalı Açarken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Önemli Nokta
 1. YouTube kanalı açma işlemini yapmadan ekipman almayın. Kanalınız büyüdükçe yatırımlarınızın miktarını artırmalısınız.
 2. Hesabınız büyüyene kadar tek bir kategoride video çekmeniz öneriliyor.
 3. İçeriklerinizi çekmek için ihtiyacınız olan ekipmanları o zamanki ihtiyacınıza göre almalısınız.
 4. Youtube kanalı açma işlemini yaptıktan sonra içerik ürettiğiniz her süreçte bilmeniz gereken noktalardan biri YouTube’un temel yapısı. YouTube’un arama algoritmasını öğrenin.
 5. İçeriklerinizin kalitesinden ödün vermeyin.
 6. YouTube kanalı açma işlemini yaptıktan sonra yapmanız gereken en önemli noktalardan biri de istikralı bir şekilde video atmanız gerekiyor.
 7. Daima kendinizi geliştirin.

YouTube kanalı açma kararını verdikten sonra aldığınız sorumluluk artıyor. Bu sorumluluğu taşımak ve bu sektörde devam etmek için tecrübeli YouTuberların verdiği tavsiyeler önemli. Yukarı da yazan tavsiyeler de tecrübeli YouTuberların, YouTube hesabı açma konusunda istekli insanlara verdiği tavsiyeler yer alıyor.

Youtube Kanalı Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

YouTube kanal silme diye araştırdığınız zaman önünüze bir çok karmaşık yol çıkıyor. Bu işlemi birbirinden basit 7 adım ile kalıcı olarak silebiliyorsunuz.

Youtube Kanalı Nasıl Silinir?
Youtube Kanalı Nasıl Silinir?
 1. Adım: İlk önce sağ üstte kanalınız fotoğrafına tıklamanız gerekiyor.
 2. Adım: Sol taraftaki menü kısmından gelişmiş ayarlar sekmesine tıklamanız gerekiyor.
 3. Adım: Daha sonra YouTube içeriği kaldır seçmeniz gerekiyor.
 4. Adım: Karşınıza iki seçme çıkıyor. Bu sekmeler de YouTube size iki soru soruyor. Kanalınızı gizlemek ister misiniz şeklinde ilk sorusunu size soruyor.
 5. Adım: Hesabınızı kalıcı olarak silmeye emin misiniz şeklinde de ikinci soruyu soruyor.
 6. Adım: Eğer kalıcı olarak silmekte karalıysanız ikinci soru sekmesine tıklıyorsunuz. Daha sonra YouTube size nelerin sileceğini gösteriyor.
 7. Adım: İkinci soru sekmesini tıkladıktan sonra YouTube size doğrulma kutucukları sunuyor. Bunları onayladıktan sonra hesabınız kalıcı olarak siliniyor.

Satılık YouTube Kanalı Nerden Bulabilirsiniz?

YouTube kanalı satın almak istiyorsanız bu fikri unutmanızı öneriyoruz. Çünkü YouTube kanal satın alma işlemine karşı. Bunun fark etmesi durumunda o kanalı kalıcı olarak kapatıyor. Bu yüzden YouTube kanalı satın almak yerine sıfırdan yeni bir kanalı oluşturmanızı öneriyoruz.

Satılık YouTube Kanalı Nerden Bulabilirsiniz?
Satılık YouTube Kanalı Nerden Bulabilirsiniz?

YouTube kanalı açma konusunda önemli noktalardan bahsettik. Eğer işletmeler için ne tür videolar çekeceğinizi bilmiyorsanız işletmeler için önerilen 7 örnek video önerileri yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Siz YouTuber olmak isteyen birine nasıl bir öğüt vermek isterdiniz?

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu