Teknotomy Dosya

Youtube Kids Türkiye Rehberi

Google, 2015 yılında YouTube video hizmetinin özel bir sürümü olan ve sadece çocuklara yönelik tasarlanmış YouTube Kids’i piyasaya sürdü. Google’ın aktardığına göre, uygulama ilk yılında 10 milyondan fazla indirildi ve ABD’den İngiltere’ye genişledikten sonra başka ülkelerde de kullanılmaya başladıkça bu sayı giderek arttı. Web tabanlı hizmetine 2019 yılında başlayan YouTube Kids Türkiye’de de nihayet kullanıma sunuldu.

Youtube kids türkiye nedir
YouTube Kids, Çocuklara Özel Tasarlandı

YouTube Kids Nedir?

YouTube Kids, Google’ın video akış platformu YouTube tarafından çocuklara özel olarak hazırlanmış video web sitesi ve uygulamasıdır. Günümüzde çocuklar teknolojik cihazlarla iç içe büyüdüğü için artık ebeveynler çocuklarının internetin güvenli ve faydalı platformlarında vakit geçirmesini istiyor. Fakat bu durumu daima kontrol etmek çoğu zaman mümkün olmayabiliyor.

YouTube Kids, çeşitli içeriklere sahip video izleme platformunu çocuklar için daha güvenli bir ortam haline getirirken aynı zamanda da çocukların bakımından sorumlu kişilerin onlara bu konuda rehberlik etmesini kolaylaştırıyor. Oturumu başlatmak için öncelikle bir yetişkinin platformu kullanacak çocukların yaş aralığını seçmesi gerekiyor. Yaş aralığı seçenekleri; okul öncesi (4 yaş altı), küçük (5-7 yaş) ve büyük (8-12 yaş) olarak sunuluyor.

youtube kids download
Oturumu Başlatmadan Önce Yaş Grubunu Seçin

Seçilen yaş aralığına göre YouTube Kids içerik deneyimini özelleştiriyor. İzleyici kitlesi tamamen çocuklar olan bu uygulamada sunulan içeriklerin aileye uygun olması için azami özen gösteriliyor. Gerçek kişiler tarafından yapılan incelemeler, otomatik filtreler ve ailelerden gelen geri bildirimlerle içerik yayınına oldukça dikkat ediliyor.

YouTube Kids Nasıl İndirilir?

Pek çok çocuk YouTube’da video izlemeye bayılıyor ve genellikle video kapaklarının resimleri ve renklerine göre videoları seçiyor. Ancak karşılarına ne tarz videoların çıkacağı öngörülemiyor. Doğal olarak ebeveynler, çocukların karşısına onlara uygun videoların çıkmasını istiyor. Eğer siz de böyle düşünenlerdenseniz artık YouTube Kids Türkiye’de kullanıma sunulmuşken ücretsiz olarak indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer Android kullanıcısıysanız Google Play Store’dan, iOS kullanıcısıysanız App Store’dan uygulamanın adını aratarak ya da aşağıdaki Youtube Kids App linklerine tıklayarak indirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz web tarayıcınız üzerinden de platforma erişerek kullanabilirsiniz.

Google Play İndirme Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.youtube.kids

App Store İndirme Linki: https://apps.apple.com/tr/app/youtube-kids/id936971630?l=tr

Web Linki: https://www.youtubekids.com/

YouTube Kids Nasıl Kullanılır?

1- YouTube Kids indirdikten sonra uygulama sizin bir yetişkin olup olmadığınızı doğrulamak için doğum tarihinizi girmenizi isteyecek. Yetişkin olduğunuzun doğrulanmasının ardından uygulamanın uygunsuz içeriği hariç tutmak üzere tasarlandığını anlatan videolu kısa bir yazı sizi karşılayacak. Yine de çocuğunuzun izlemesini istemediğiniz bir şey bulunması durumunda bir videoyu nasıl engelleyeceğiniz ve bildireceğiniz hakkında da bilgilendirileceksiniz.

2- Bilgilendirmeleri okuduktan sonra ilerleyerek Google hesabınızla oturum açın ve Hizmet Şartları ekranında ebeveyn onayınızı verin.

3- Onaylamaların ardından gelen ekranda çocuğunuz için bir profil oluşturun. Böylece deneyiminizi özelleştirebilirsiniz.

youtube kids songs
Çocuğunuzun Kullanıcı Profilini Oluşturun

4- Profil oluşturduktan sonra uygulama sizden aramayı açmak mı yoksa kapatmak mı istediğinize karar vermenizi isteyecek. Arama çubuğu açık olduğunda çocuğunuz uygulamadaki çocuklara uygun milyonlarca içeriğe erişebilir. Arama kapatıldığında ise, kendisi arama yapamayacağı için sadece ana ekrandaki her kategori altında önerilen belirli videolara erişebilir.

youtube kids arama
Aramaları Açmak Mı Kapatmak Mı İstediğinizi Seçin

5- Dilerseniz diğer çocuklarınız için de onlara özel ayrı profiller oluşturarak tek Google hesabınızla hepsinin profilini yönetebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra uygulamanız kullanılmaya hazır olacak. Uygulamayı kullanacak çocuğunuza özel profili seçtikten sonra cihazı ona verebilirsiniz.

YouTube Kids Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

  • Bu platformun YouTube’dan en büyük farkı içeriğin tamamen çocuklara özel olarak daraltılmış olmasıdır. DreamWorksTV, WB Kids, Mother Goose Club, Talking Tom and Friends gibi birçok ünlü isimden yayınları barındırır.
  • Uygulamayı oturum açarak kullanırsanız daha fazla kontrole erişerek çocuğunuzun çok sayıda videoya erişmesine izin vermeyi ya da izleyebileceği videoları bizzat seçmeyi tercih edebilirsiniz. Hoşunuza gitmeyen videoları ve kanalları engelleyebilir ve uygun olmayanları bildirebilirsiniz.
  • Çocuğunuza oluşturduğunuz profile gizli bir kod ayarlayarak cihazı kullanan diğer çocukların bu profile erişmesini engelleyebilirsiniz.
  • Tamamıyla sadece videolar için tasarlanan bu uygulamanın hiçbir sosyal yönü bulunmuyor. Yani çocuklar videoların yorumlarını (dolayısıyla yorumlardaki kötü sözleri), izlenme sayılarını veya beğenme/beğenmeme gibi sayılarını görmüyor.
  • Uygulama kullanıcılara ücretsiz deneyim sunmak için yalnızca ailelere uygun olduğu onaylanan reklamları sınırlı olarak destekliyor. Titiz bir incelemeden geçen bu reklamlar web sitelerine veya ürün satın alma akışına giden tıklamaları içermiyor.
  • Tüm iyi avantajlarının yanında en iyisi “Zamanlayıcı” özelliğidir. Sizin belirleyeceğiniz sürenin bitiminde çocuklarınızı bilgilendirerek daha fazlasına müsaade etmiyor.
youtube kids zamanlayıcı
Zamanlayıcı Özelliği Sayesinde Çocuklarınızın Ekran Sürelerini Kontrol Edebilirsiniz

Faydalı ve Eğlenceli YouTube Kids Kanalları

Youtube Kids uygulamasını başlattığınızda önce yaş grubuna göre önde gelen çizgi-film kanallarından Ben10, PolyPocket Türkiye ya da Maşa ile Koca Ayı gibi kanallar ve onlardan önerilerle karşılaşıyorsunuz. Her kanala abone olunamadığı gibi abone olduklarınıza ulaşabileceğiniz bir kategori de bulunmuyor. Fakat algoritma, sizin izlediklerinize göre önerilerini zamanla ilgilendiklerinize yönelik düzenliyor.

youtube kids türkiye
Bilişim School

Eğer çocuğunuzun ekran başında eğlenirken aynı zamanda faydalı bilgiler öğrenerek kendini geliştirmesini istiyorsanız Bilişim School’un 18 yaş altı çocuklara ve gençlere yönelik dijital gençlik projesine göz atabilirsiniz. Bilişim School, alanının uzmanları tarafından hazırlanan eğitimleri ile programlama temellerinden oyun ve web geliştiriciliğine kadar bilişim teknolojileri alanındaki birçok konuda çocukları ve gençleri dijital dünyaya hazırlamayı hedefliyor.  Buraya tıklayarak Bilişim School’un videolarına ulaşabilirsiniz.

faydalı ve eğlenceli youtube kids kanalları youtube kids channels
Faydalı ve Eğlenceli YouTube Kids Kanalları Listemize Göz Atın

Ayrıca aşağıdaki tablodan farklı konulardaki Türkçe altyazı seçeneği de bulunan diğer YouTube Kids kanallarını da inceleyebilirsiniz.

Kanal AdıYaş Grubuİçerik
Art For Kids HubHerkesÇizim
PırtıkHerkesMüzik, Çocuk Şarkıları (Türkçe)
POCOYO TÜRKOkul ÖncesiÇizgi-film, Şarkılar
Baby EinsteinOkul Öncesi (4 yaş altı)Kuklalar, Aktiviteler, Müzik
Babble Dabble Do 5 yaş ve üzeriKendin Yap (DIY)
AnimalWonders Montana 6 yaş ve üzeriHayvanlar, Evcil Hayvan Bakımı ve Eğitimi
Da Vinci TV Türkiye7 yaş ve üzeriBilim – Eğitim – Kendin Yap (DIY)
Ted-Ed7 yaş ve üzeriEğitim (Tr altyazılı)
YouTube Kids Channels

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu