Güncel

YouTube Kısa Videoları ABD’de Kullanıma Sunuldu

TikTok benzeri şekilde, kullanıcıların videoları bir dakikaya kadar izleyip yayınlayabilecekleri, YouTube kısa videoları kullanıcılar artık TikTok uygulamasında yaptıkları gibi yukarı kaydırarak izleyebilir. Bu özellik, çok sayıda izleyici kitlesine sahip olan TikTok uygulamasının yasaklanması nedeniyle Eylül ayında Hindistan’da lanse edilen ilk özellik oldu. TikTok fikrini koruyan YouTube, benzer bir fikri ABD’deki halka göstermeye karar verdi. Böylece tüm kullanıcılar YouTube’un kısa videolarını kullanabilsin.

YouTube Kısa Videoları ABD'de Kullanıma Sundu
YouTube Kısa Videoları ABD’de Kullanıma Sundu

YouTube Kısa Videoları Neden Tercih Ediyor?

Artık insanlar uzun videolardan çok kısa videolar izlemekle ilgileniyor. TikTok’un halktan çok ilgi görmesinin nedeni budur. Altmış saniyelik videolar açıklamasında kısa bir hashtag kullanımıyla paylaşılıyor. Dünyanın her yerinden kullanıcılar, YouTube kısa videolarında izlenmek ve paylaşılmak için daha fazla şansa sahip olacak. YouTube raporuna göre, araçların yaratılmasına dahil olan Hint kanallarının sayısı Aralık ayından bu yana üç katına çıktı. Bu da kısa videoların platforma çok sayıda izleyici getirdiği anlamına gelir.

Reklamlar ise henüz Shorts’da yayınlanmıyor. Ancak daha fazla gelir elde edecek olan bu platformda yakında reklamların yayınlanması ve abonelik yoluyla gelir elde edilmesi de muhtemel bir durumdur. YouTube’un ABD’de kısa videoları piyasaya sürmesinin sebebi yaratım için çıtayı çok yüksek dolduran pek çok insan bulunmasıdır. Bu yüzden insanların cep telefonlarından başka hiçbir şey kullanmadan video çekebilmesi için YouTube kısa videolarına ihtiyacı vardır.

Ayrıca kullanıcılar tercihlerine göre kısa videolara beğenebilir veya arayüz aracılığıyla kullanıcı adına tıklayarak tıpkı TikTok’ta olduğu gibi o içerik üreticinin bütün içeriklerini görüntüleyebilir. Bununla birlikte, TikTok’un editörü müzik, ağır çekim gibi farklı efektler, değişken hızlı oynatma seçenekleri vb. dahil olmak üzere çeşitli seçenekler sunar. Ancak YouTube kısa videolar editörü ile kıyaslandığında YouTube özelliksizdir. Çünkü YouTube yalnızca hız seçenekleri ve müzik değiştirme seçeneği sunar.

Kaynak
YouTube’s ‘shorts’ TikTok clone with more than 3.5 billion daily views to arrive in the US, after a six-month beta run in India

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu