Güncel

YouTube, Premier Özelliği İçin 2 Yeni Güncelleme Getiriyor

YouTube, canlı ön gösterimlerden yönlendirmeler ve özelleştirilmiş geri sayım zamanlayıcıları için destek ekliyor. Ayrıca Youtube, daha önce kaydedilmiş videoları canlı yayınlayarak kullanılacak olan Premier özelliğini geliştiriyor. Şirket, özelliğin günlük kullanımda yaklaşık 8 milyondan fazla kanaldan % 85 artış olduğunu ve bu eklemelerin Premier’leri daha fazla senaryoda faydalı hale getirebileceğini söylüyor.

Premier Özelliği
Youtube Premier Özelliği Yeni Güncelleme

Premier’ler, canlı sohbet gibi YouTube canlı yayınlarının bazı artılarını sunmak üzere tasarlandı. Fakat daha önceden kaydedilen ve düzenlenen bir videonun kontrolüyle planlandı. İçerik oluşturucular Premier’i çoğu zaman yeni videolar yayınlarken abonelerini izlemek ve onlara cevap vermek için kullanılıyor.

Ancak pandemi dönemi, film festivallerini ve kongreleri online olmaya zorluyor. Bu sayede Premier’lerin kullanıldığı alanlar büyüyor. Bu yeni değişiklikler, online etkinlikler alışılmış canlı etkinliklerin bazı yapı ve pazarlamalarına hizmet ederek norm haline geldikçe bu ivmeyi geliştirmeye çalışıyor.

Yeni özelliklerden birincisi, Premier kullanan bir içerik oluşturucunun, videoyu yayınlanmadan önce canlı yayın düzenlemesine başladıktan sonra izleyicileri otomatik şekilde ona yönlendirmeye yarayan Canlı Yeniden Yönlendirme özelliğidir. YouTube, bunun bir gösteri öncesi ya da kırmızı halı rolünü doldurduğunu hayal ediyor. Böylelikle izleyiciler video yayınlanmadan hemen önce gelecek bir videoyu öğrenip heyecanlanabiliyor.

Yeni isteğe bağlı fragmanlar, başka bir Premier öncesi alanı dolduracak. Bu kez yaklaşan bir Premier’in izleme sayfasında 15 saniye ile 3 dakika olan videoyu döngüye almaya yarayacak. Fragmanlar, yaklaşan bir Premier’in reklamını yapmak ve potansiyel izleyicileri, izlenmeleri için bir hatırlatıcı oluşturmaya ikna etmek için kullanacak.

Son yeni güncelleme, bir Geri Sayım Teması ile Premier’den önce çalan geri sayım sayacını özelleştirme yeteneğidir. YouTube premier özelliği için, içerik oluşturucuların çeşitli “temalar, titreşimler ve ruh halleri” arasından seçim yapabileceğini, böylece zamanlayıcının YouTube’un varsayılan stili yerine videonun içeriğiyle çok daha iyi eşleşeceğini söyledi.

YouTube, ayrıca Canlı Yönlendirme ve Fragmanların uygun içerik oluşturuculara bugünlerde sunulmaya başlayacağını ve Geri Sayım Temalarının gelecek aylarda kullanıma sunulacağını bildirdi.

Youtube’un Enleri 2020 ve Can Sıkan Youtube Reklamlarının Sayısı Artıyor isimli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu