Güncel

Sabit Çözünürlük Artık YouTube’da

Kullanıcı sayısı oldukça fazla olan video izleme platformu YouTube, kullanıcılarının uzun zamandır talep ettiği bir özelliği beta sürümünde denemeye sundu. Platforma girdikten sonra herhangi bir videoyu izlemeye başladığınızda videonun çözünürlüğü internet bağlantınızın hızına göre otomatik olarak belirleniyor. Çözünürlük ayarını eğer isterseniz elle değiştirebiliyorsunuz.

Sabit Çözünürlük Youtube
YouTube’a Sabit Çözünürlük Özelliği Geliyor

Ancak Netflix gibi video formatında yayın yapan platformlarda çözünürlük sabitlenebiliyor. YouTube’da bu şekilde sabitlenme olmaması platform için eksi bir özellikti. Kullanıcılar da bu durumun farkında olduğu için uzun zamandır bu özelliğin platforma gelmesini talep ediyorlardı. YouTube’da kullanıcılarının bu isteğine çözüm buldu. Çözünürlük tercihini sabitleme özelliğini beta sürümünde yayınladı.

Sabit Çözünürlük Nasıl Ayarlanır?

Sabit Çözünürlük
Sabit Çözünürlük Nasıl Ayarlanır?

Beta sürümü kullanıcılarının paylaşmış olduğu görselden, yeni eklenen menünün nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Menüde otomatik, yüksek kalite, veri tasarrufu ve gelişmiş şeklinde dört seçenek mevcut. Gelişmiş ayarını seçerek 144p’den 1080p’ye kadar herhangi bir çözünürlüğü seçebiliyorsunuz ve siz değiştirmediniz sürece çözünürlük aynı şekilde kalıyor.

Bu özelliği şu anda yalnızca YouTube Beta programına kayıtlı olan kullanıcılar kullanabiliyor. Siz de bu özelliği kullanmak istiyorsanız beta programına kayıt olabilirsiniz. Ancak beta kullanıcısı olmak istemiyorsanız özelliğin YouTube tarafından bütün kullanıcılara yayımlanmasını beklemek zorundasınız. Özelliğin bütün kullanıcılara ne zaman açılacağına dair ise net bir tarih bulunmuyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu