Güncel

YouTube Sosyal Adalet İçeriklerinden Nasıl Para Kazanılır?

YouTube sosyal adalet konulu içeriklerden nasıl para kazanılacağına bir ışık tuttu ve bunun büyük bir kısmı YouTube’un Black Lives Matter gibi hareketlerden bahseden sosyal adalet temalı içeriklerin politikalarına göre para kazanmaya kesinlikle uygun olduğunu doğrulamasını içeriyor.

YouTube Sosyal Adalet
YouTube Sosyal Adalet İçeriklerinden Para Kazanmak

Tersine, beyaz üstünlükçü içerik ve azınlıklara karşı önyargı veya şiddete katkıda bulunabilecek diğer içerik türleri para kazanılamaz. YouTube ayrıca markaların kendi belirli demografik türlerine uygun içerik bulmak için kullanabilecekleri bir araç gösterdi, ancak bu aracın kimin ve ne zaman para kazanılacağına karar vermediğini belirtti. Bu nedenle markalar, kendileriyle alakalı içerikleri arayarak demografik bilgileri hedefleyebilir, ancak markalarla alakalı olmayan videolar bile, içerikleri YouTube’un politikalarından herhangi birini ihlal etmediği sürece kaçınılmaz olarak para kazanacaktır.

Unutulmaması gereken bir nokta, pek çok terimin kendi başına zararlı olmamasına rağmen engellenmiş olmasıdır çünkü bu, içerik oluşturucuların birbirlerinin videolarını hedeflemelerine ve bu da çok fazla platformda toksik ortam. Bir içerik oluşturucunun başka bir içerik oluşturucunun videosunda reklam vermesi tam olarak ideal değildir ve çoğu zaman platformu kimseye yararı olmayan sansasyonel bir medyaya dönüştüren birçok YouTube dramasında artışa yol açabilir.

Akılda tutulması gereken bir diğer husus da, nefret dolu ve olumsuz terminolojinin YouTube tarafından her zaman yasaklanmamasıdır. Bu şartları haberler veya genel bilgiler bağlamında tartışan kanallar ve videolar, içeriklerinin kaldırılması konusunda endişelenmenize gerek kalmadan yine de bunları kullanabilir. Bu, genellikle para kazanma konusunda endişelendikleri için içeriklerinde haberlere odaklanan birçok YouTuber için bir rahatlama olacak. Sonuç olarak, YouTube tarafından sağlanan tüm bilgiler, insanların platforma video yükleyerek nasıl para kazanabileceklerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için uzun bir yol kat etmelidir.

Kaynak
YouTube Sheds Light on How Social Justice Content Can Be Monetized

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu