Güncel

YouTube Türkiye Temsilcisi Atanıyor

Türkiye’de 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren sosyal medya yasası ile 1 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya platformlarına ülkede temsilcilik açma zorunluluğu getirildi. Çeşitli yaptırımlara maruz kalan YouTube Türkiye temsilcisi atamaya karar verdi. Ayrıca yasa gereği temsilci açan platformların 6 ayda bir devlete rapor sunarak şeffaf bir şekilde işlemlerini yürütmesi gerekiyor.

Yürürlüğe giren yasayla platformlara 2 Kasım 2020 tarihine kadar mühlet verildi. O tarihe kadar ve sonrasında temsilcilik açmayan sitelere ilk olarak 10’ar milyon Türk lirası ceza kesildi. Sonraki bir aylık süreçte de platformlar hala temsilcilik açmadıkları için 30 milyon Türk lirası bir ceza daha kesildi.

Yasaya göre bu ay içerisinde hala temsilci atamayan platformlar için 2021 yılının ocak ayında reklam yasağı devreye girecek. Ancak reklam yasağının devreye girmesinden önce YouTube Türkiye temsilcisi olarak hizmet verecek tüzel bir kişilik kuracağını duyurdu.

YouTube Türkiye Temsilcisi ile İlgili Açıklama Yaptı
YouTube Türkiye Temsilcisi ile İlgili Açıklama Yaptı

YouTube Türkiye Temsilcisi Atanması Değişikliğe Sebep Olacak Mı?

Konuyla ilgili olarak YouTube resmi blog sitesi üzerinden yapılan açıklamada, platformun Türk kullanıcılara, içerik üreticilere ve iş ortaklarına bağlılıklarını sürdürmeye devam edeceği söylendi. Ayrıca YouTube, ifade özgürlüğü, bilgiye erişim ve şeffaflık taahhütlerini korumaya devam ederek Türkiye’nin yasalarına ve düzenlemelerine saygı duyacağını da belirtti.

Türkiye’de yerel temsilci olarak hizmet verecek bir tüzel kişilik kurulacağını ve bu kişiliğin hükümete yerel bir irtibat noktası sağlayacağı ifade edildi. Alınan bu kararın Türkiye ile uyumluluğa yönelik bir adım olduğunu ancak platformun işleyiş şeklinde hiçbir değişiklik olmayacağı da söylenildi.

Blog sitesinde yayınlanan açıklamada, resmi makamlardan gelen kaldırma taleplerinin, doğru yasal süreçlerle bildirildiğinde incelendiğini ve şeffaflık raporunda açıklandığı belirtiliyor. Bu taleplerin yasalara ve platformun kendi politikalarına aykırı olarak değerlendirmeye, sahip oldukları süreçleri sürdürmeye devam edecekleri ifade edildi.

Sosyal medya yasasıyla ilgili detaylı bilgi için “Sosyal Medya Yasası Resmi Gazetede Yayımlandı” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu