Güncel

YouTube Vergi Politikasını Değiştiriyor

Dünyanın en popüler içerik paylaşım platformlarından biri olan YouTube vergilendirme sistemi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Açıklamaya göre artık ABD dışındaki içerik üreticileri ile ABD’de yaşayan içerik üreticileri aynı vergi politikasına göre vergi verecek. Bu değişiklik yalnızca ABD izleyicilerinden gelen geliri kapsayacak gibi gözükse de durum biraz daha farklı. Zira yeni gelişmenin bütün dünyadaki içerik üreticilerini etkilemesi bekleniyor.

YouTube Vergi Politikasını Değiştiriyor
YouTube Vergi Politikasını Değiştiriyor

“YouTube Creators” kanalında yayınlanan videoya göre değişikliğin 2021’in Haziran ayında yürürlüğe gireceğini söylemek mümkün. Haziran ayı itibari ile dünyanın herhangi bir yerindeki içerik üreticisinin Amerika izleyicileri sayesinde elde ettiği bütün gelirler ABD’ye vergi olarak geri dönecek.

Yeni YouTube Vergi Politikası Türkleri De Etkileyecek

Youtube videoda değişikliğin “YouTube İş Ortağı Programı’nda” yer alan herkes için geçerli olacağını ve YouTuber’ların önümüzdeki günlerde Google AdSense yardımı ile istek alacağını belirtti . Buna ek olarak YouTube vergilerin doğru bir şekilde beyan edilmesi gerektiğini ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri Youtube izleyicilerinin en çok bulunduğu bölge konumunda yer alıyor. Tabi bu durumun farkında olan birçok içerik üreticisi de İngilizce video çekiyor ya da içeriklerine İngilizce altyazı ekliyor. Buna benzer hareketler ile ilave gelir elde eden üreticiler artık daha az gelir elde edecek.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu