Teknotomy Dosya

YouTube Video Çekmek İçin Kamera Önerileri 2021

Siz de içerik üretirken çekim kalitenizin artırması için bir adım atmak isteyenlerdenseniz sizin için 2021 yılında alınabilecek en iyi YouTube video çekmek için kamera önerilerini derledik. İster içerik üretmeye yeni başlıyor olun, ister kayıtlarınızı geliştirmek istiyor olun YouTube kanalınızın parlaması için bu kamera önerileri size oldukça yardımcı olacaktır.

Üretmekte olduğunuz video içeriklerinin türüne göre kayıt ekipmanınız değişiklik gösterebilir. Öyle ki, bazı durumlarda, kaliteli kameralara sahip bir akıllı telefonunuz varsa bunun size yeterli geldiğini düşünebilirsiniz. Ancak kanalınızın daha profesyonel görünmesini ve diğer içerik üreticilerinin arasında sizin videolarınızın parlamasını istiyorsanız; daha büyük sensörlü, otomatik odaklama özelliği gelişmiş ve çözünürlüğü yüksek bir YouTuber kamerası seçebilirsiniz.

YouTube video çekmek için kamera önerilerini, kullanım alanınıza yönelik ihtiyacınıza göre değerlendirmelisiniz. Örneğin, çok seyahat eden ve macera dolu içerikler üreten biriyseniz öncelikleriniz arasında seçeceğiniz kameranın dayanıklı ve dengeli olmasına önem vermelisiniz.  Veya video çekimi sonrasında ortaya çıkardığınız ürünün fotoğraf çekimini de yapmayı planlıyorsanız, fotoğraf çekme konusunda da başarılı olan hibrit bir makine seçebilirsiniz.

Sony ZV-1

Tür: KompaktVizör: Yok
Sensör: 1 inçMonitör: 3.0 inç dokunmatik ekran
Çözünürlük: 20.1 MPMaks. film çözünürlüğü: 4K 30p
Etkili odak uzaklığı: 24-70 mmAğırlık: 294g
Sony ZV-1

Artıları:

 • Başarılı otomatik odaklama
 • Mikrofon ve hot shoe girişi
 • Hafif ve cep boyutunda

Eksileri:

 • Video sabitleme idare eder
 • Dokunmatik ekran kontrolleri sınırlı
 • MicroUSB
youtube video kamerası
Taşıması Rahat YouTube Vlog Kamerası Sony ZV-1

Sony ZV-1, gezgin içerik üreticileri için birçok özelliği bir arada sunan, taşıması rahat bir YouTuber kamerasıdır. Gelişmiş gerçek zamanlı izleme ve gerçek zamanlı göz AF (otofokus/otomatik odaklama) sistemleri sayesinde siz çekim alanında hareket ederken odakta kalmanızı sağlar. Bir inçlik büyük sensörü ve lensi sayesinde ise çoğu koşulda net ve canlı görüntüler elde etmenize imkân tanır.

Estetik bir tasarıma sahip bu kameranın hot shoe konumu yana doğru açılabilen dokunmatik ekranına engel olmadan harici mikrofon ya da flaş ışığı bağlantısı kurmanızı sağlar. Yerleşik nötr yoğunluklu (ND) filtresi ile en parlak günlerde bile yumuşak görüntüler elde edebilirsiniz. Yalnızca Sony ZV-1’in dokunmatik ekran kontrollerinin sınırlı olması ve USB-C tipi yerine eski moda microUSB bağlantısına sahip olması biraz rahatsız edicidir.

Ayrıca video sabitleme konusunda ne yazık ki rakiplerinin gerisinde kalıyor. Hava koşullarına karşı da dayanıklı bir kamera olmamasına karşın, ekstrem durumlarda kullanılmadıktan sonra, bir cep kamerası olarak piyasadaki iyi sayılan YouTube vlog kamerasıdır.

Fujifilm X-S10

Tür: AynasızVizör: EVF
Sensör: APS-CMonitör: 3.0 inç dokunmatik ekran
Çözünürlük: 26.1 MPMaks. film çözünürlüğü: 4K 30p
Etkili odak uzaklığı: YokAğırlık: 465g
Fujifilm X-S10

Artıları:

 • Harika sensör
 • Kompakt gövdede Gövde İçi Görüntü Sabitleme (IBIS)

Eksileri:

 • Dokunmatik ekran kontrolleri sınırlı
 • Hava koşullarına karşı dayanıklı değil
youtube video çekmek için kamera
Kaliteli YouTube Video Çekmek İçin Kameralardan Fujifilm X-S10

Fujifilm X-S10, etkileyici özellikleri ve çok yönlü olmasıyla kaliteli içerik üretmenize yardımcı olması için şans vermek isteyeceğiniz bir YouTube çekim kamerasıdır. Fujifilm’in bu modeli 30 fps’li 4K çözünürlüğünde video kaydı yapabilmek gibi muhteşem işlevlerden bazılarını kolaylaştıran X Processor  4 ile eşleştirilmiş 26.1 MP X-Trans CMOS 4 sensörüne sahiptir.

Ayrıca harici mikrofon kullanma imkânı ile beraber 4:2:2 10-bit video çıkışı seçeneği ve gövde içi görüntü sabitleme (IBIS) sistemi de sunuyor. Harika bir YouTube video çekmek için kamera seçeneği olan bu makine değişken hava koşulları için pek uygun olmasa da kullanımı kolay, şık bir tercihtir.

Olympus E-M5 Mark III

Tür: AynasızVizör: EVF
Sensör: Four ThirdsMonitör: 3.0 inç dokunmatik ekran
Çözünürlük: 20.4 MPMaks. film çözünürlüğü: 4K 30p
Etkili odak uzaklığı: YokAğırlık: 414g
Olympus E-M5 Mark III

Artıları:

 • Görüntü sabitleme konusunda çok başarılı
 • İyi kullanım sunan kompakt gövde

Eksileri:

 • Kulaklık girişi bulunmuyor
 • El kavraması pek rahat değil
youtube için kamera fiyatları
Olympus E-M5 Mark III, Güçlü Özelliklere Sahip Bir YouTuber Kamerası

Olympus E-M5 Mark III, sizi kendisine hayran bırakacak gövde içi görüntü sabitleme özelliğine sahip değiştirilebilir lensli bir YouTube video kamerasıdır. Bu makine, 24 fps’te ve 237 Mbps hızında Cinema 4K çekme seçeneği ve 120 fps’te ağır çekim 1080p video yakalama yeteneği gibi gerçekten büyüleyici özelliklere sahiptir.

Bu YouTube vlog kamerasının sensör konusunda diğer aynasız kamera rakiplerininki kadar büyük sensörü bulunmuyor. Bu nedenle görüntü kalitesi yönünden sınıfının en iyisi olduğu söylenemez. Ancak video görüntülerinin zengin ayrıntılara sahip renk sunumu yine de tatmin edicidir. Değişken açılı dokunmatik ekranı sayesinde kendi kendinize çekim yapmak kolaydır.

Gerçek zamanlı ses takibi için bir kulaklık jak girişi ve daha rahat kavramayabilmek için el tutacağı biraz daha büyük olsaydı harika olurdu. Fakat bu detaylara rağmen de Olympus E-M5 Mark III, güçlü özelliklere sahip bir YouTuber kamerasıdır.

Canon PowerShot G7 X Mark III

Tür: KompaktVizör: Yok
Sensör: 1 inçMonitör: 3.0 inç dokunmatik ekran
Çözünürlük: 20.1 MPMaks. film çözünürlüğü: 4K 30p
Etkili odak uzaklığı: 24-100 mmAğırlık: 304g
Canon PowerShot G7 X Mark III

Artıları:

 • YouTube canlı yayın yapma kolaylığı
 • Harici mikrofon girişi var
 • Başarılı görüntü sabitleme

Eksileri:

 • Mikrofon için hot shoe yuvası yok
 • Biraz eskimiş AF
YouTube çekim kamerası
Cep Boyunda YouTube Çekim Kamerası Arayanlar İçin İyi Bir Seçenek

PowerShot G7 X Mark III, Canon’un G7 X serisinin 4K kayıt imkânı ve mikrofon soketi eklenerek yükseltilmiş bir YouTube video kamerası modelidir. Büyük sensörü, etkileyici görüntü sabitlemesi, yukarı doğru eğilebilir dokunmatik ekran monitörü, USB şarjı ve YouTube canlı yayın desteği ile gerçekten YouTuber dostu kompakt bir YouTube çekim kamerasıdır. Makinenizi akıllı telefonunuza ya da bir Wi-Fi ağına bağladıktan sonra doğrudan canlı yayın yapma imkânı sunar.

Harici mikrofon soketine rağmen bir hot shoe yuvası olmadığından dolayı mikrofonunuzu monte etmek için alternatif başka bir yer düşünmeniz gerekiyor. Eski moda kontrast algılamalı otomatik odaklama (AF) sistemi,  hibrit kuruluma sahip Sony ZV-1 gibi rakiplerinin AF sistemlerinden biraz az gelişmiştir. Cep boyunda bir YouTube çekim kamerası arayanlar için Canon PowerShot G7 X Mark III güzel bir seçenektir.

Canon EOS M6 Mark II

Tür: AynasızVizör: Yok
Sensör: APS-CMonitör: 3.0 inç dokunmatik ekran
Çözünürlük: 32.5 MPMaks. film çözünürlüğü: 4K 30p
Etkili odak uzaklığı: YokAğırlık: 408 g
Canon EOS M6 Mark III

Artıları:

 • Kompakt boyut
 • Kullanışlı dokunmatik ekran

Eksileri:

 • Sınırlı lens aralığı
 • Dahili vizör yok
youtube video çekmek için kamera
Öne Çıkan Özellikleriyle En İyi YouTube Video Kamerasından Biri

Canon’un bu YouTube çekim kamerası yüksek 32.5 megapiksellik çözünürlüğe sahip APS-C sensörüne sahiptir. Sadece video odaklı kullananlar bu megapiksellerden en üst seviyede yararlanamasa da hayran bırakacak başka iyi özelliklere de sahiptir. Çevirmeli dokunmatik ekranı ile kolayca çekim yapabileceğiniz bu makine ile 30 fps’te net kırpılmamış 4K ya da 120 fps’te kusursuz 1080p kayıt alabilirsiniz.

Göz algılama özelliğine sahip Dual Pixel CMOS AF, yüzünüzü rahatça odaklar. Bir vizörünün olmaması YouTube video çekmek için kamera özellikleri arasında büyük bir dezavantaj sayılmaz. Bu nedenle Canon EOS M6 Mark II için en iyi YouTube video kamerasından biri demek pek yanlış olmaz.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu