Güncel

YouTube’da Sesli Reklam Devri

Dünya üzerinde popülaritesi oldukça yüksek olan video içerik platformu YouTube, müzik ve podcast yayınlarını da geniş kitlelere ulaştırmak için kullanılan bir platformdur. YouTube, sesli içeriklerin popülerliğini kullanarak gelir elde etmek için beta aşamasında olan YouTube’da sesli reklamlar özelliğini daha geniş kullanıcı kitlesi için yayınlandığını duyurdu. Test aşamasında olan bu özellik ile kullanıcılar YouTube’da Spotify’ın ücretsiz sürümünde bulunan reklamların benzerleri ile karşılaşacak.

YouTube'da Sesli Reklam Özelliği
YouTube’da Sesli Reklam Devri 1

Neden YouTube’da Sesli Reklam?

YouTube’da sesli reklam özelliğinin kullanıcılar arasında erişimi genişletmek ve marka bilinirliğini artırmak amacıyla geliştirildiği şirket tarafından ifade edildi. Bu yeni reklam türünde kullanıcılar 15 saniye uzunluğunda olan sesli reklamlar ile karşılaşacak. Ancak YouTube’un bir video içerik platformu olmasından dolayı sesli reklamlarda da küçük animasyonlar bulunacak.

YouTube Reklamları Ürün Müdürü olan Melissa Hsieh Nikolic, sesli reklamın, kullanıcılar gözlerini kapattıkları zaman reklamın ne ile ilgili olduğunu açık ve net bir şekilde anlayabileceği şekilde olması gerektiğini belirtti. Dolayısıyla reklamda mesajın açık ve anlaşılır bir dil ile samimi bir şekilde iletilmesi gerekir.

Nikolic’in yapmış olduğu açıklamalara göre sesli reklamları deneyen markaların, reklam hatırlanabilirliğinde yüzde 14, tercih edilme oranlarında ise yüzde 2’lik bir artış görüldü. Ayrıca Nikolic, test edilen bu özellik ile marka bilinirliğinin yüzde 75’e kadar artması sağlandığını belirtti. Sesli reklam özelliğinin şu an test aşamasında olduğunu ve özelliğin geniş kitlelere zamanla açılacağını ifade etti.

Popüler video içerik platformu YouTube ile ilgili gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu