Güncel

Youtube’da Trend Olan Arapça Video

Youtube sosyal medya da önemli uygulamalardan biri. Geçtiğimiz günlerde politikasını değiştirdi. YouTube Türkiye Trendler zaman zaman listesine giren Arapça videoları görmek mümkündür, ama 10 Ocak tarihinde yayınlanan ve bugün Türkiye’de ilk sıraya yükselen bir video, ciddi tartışmalara neden oldu. PUBG içerikleri üreten ve İstanbul’da yaşadığı söylenen Youtube fenomeni Ümmü Seif (Om sayf) adlı kişi , 29 saniyelik bir videosunda el işaretiyle şiddete uğradığını ifade etti yardım çağrısında bulundu.

Kadına karşı şiddetle mücadele içerisinde dünyanın her yerinde aynı anlama gelen el işareti ile mesaj veren YouTuber, içeriğine başlığına ise “Kanalımdaki son video”. Bu olayın ülkemizde trend ve gündem olmasına sebep olan gelişmeyse kendisinin İstanbul’da yaşadığının söylenmesidir ve Türk polisinden yardım çağrısında bulunması oldu. Bazı haber siteleri aracılığıyla Türkiye’de hızla yayılan bu video, bu sayede Youtube Türkiye’de Trendlerde ilk sıraya yükselerek gündeme girdi.

Youtube'da Trend Olan Arapça Video
Youtube’da Trend Olan Arapça Video

Youtube’da Trend Olan Arapça Video Anlatılmak İstenilen Yardım

YouTube platformunda güzel zamanlar geçirdim ve hayatımdaki en güzel iki sene oldu. (El işareti yaptı) Şimdi YouTube platformundan çıkma zamanım geldi. Bir daha video yükleyemeyeceğim, bay.”

Daha önce kadınların aynı el işaretini kullanarak bilinçli bir şekilde yardım talebinde bulundukları pek çok videoda olduğu gibi, olayın iç yüzünü öğrenmek amacıyla internet ve sosyal medya şuan yetersiz kalacak gibi duruyor.

Videoyu paylaşan ya da yorumlayan kullanıcıların bir kısmı Ümmü Seif, toplumsal bir mesaj vererek trend çıkma çabası taşıyor. Aslında dünyanın hemen hemen her yerinde, böylesine hassas konuların alet edildiği gündem ve trend olma çabalarına zaman zaman şahit olduk. Örnek olarak İzmir Depremi sonrasında bir TikTok fenomeni tarafından, güya enkaz altında kalıp depremzedeleri canlandırdığı videolar paylaşması gibi bir çok video da olduğu gibi trend olma çabası olma ihtimali bulunuyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu