Influencerlar

YouTuber Joe Farrington Ne Kadar Kazandığını Açıkladı

Sosyal medya kullanımının gittikçe artmasıyla ve influencerların sosyal medya üzerinden para kazanmasıyla birçok kişi bu kazanç kaynağını tercih etmeye başladı. Birçok kişi tarafından merak edilen YouTube kanallarının ne kadar kazandırdığı sorusunu 217bin aboneye sahip YouTuber Joe Farrington bir videosu ile açıkladı.

Öncelikle belirtmek gerekir ki YouTube üzerinde CPM (Cost Per Mille) yani bin gösterim başına maliyet şeklinde kazanç sağlanılmakta. Bu CPM oranına o videonun süresi, video içerisinde çıkan reklamlar, izleyici kitlesi, kanalın bağlı olduğu ülke gibi birçok değişken etki etmekte. Ayrıca olumsuz içerik olarak adlandırdığımız, cinsellik, küfür gibi ögeleri içerisinde barındıran videolar sarı dolar yiyerek para kazanmaya kapatılabiliyor.

YouTuber Joe Farrington: Joe Fazer

YouTuber Joe
YouTuber Joe Farrington

Üniversite öğrencisi olan Joe Farrington 18 yaşında, YouTube’un tam zamanlı bir iş olduğunu düşünen bir genç. Hatta bu düşüncesinden dolayı okulu bir sene dondurarak tam zamanlı bir şekilde YouTube için içerik üretmeye karar verdiğini belirtiyor.

Youtuber
YouTuber

2012 yılından beri bu işin içerisinde olduğunu söyleyen Farrington, bu zamana kadar pek çok YouTube kanalı açmış. Joe Fazer kanalını açmadan önce de fitness’a başlayan Farrington, fitness ile geçirdiği dönüşümü YouTube üzerinden bir kanal açarak paylaşmış ve bu dönüşüm viral olarak totalde 26 milyon izlenerek Farrington’a 8000 dolar kazandırmış. Ayrıca Farrington sadece o paylaştığı videosu ile 60.000 abone kazandığını söylüyor.

Farrington YouTube üzerinden elde ettiği kazancı daha çok reklamlardan ve sponsorlardan elde ettiğini belirtiyor. Kanaldan her ay ortalama 500-600 dolar civarı kazandığını söyleyen YouTuber, My Protein ile de uzun dönemli bir sponsor anlaşması yaptıklarını ifade ediyor. Farrington, yaşadığımız pandemi sürecinde ise reklam verenlerin azalmasından kaynaklı olarak, yarı yarıya daha az kazandığını da belirtiyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu