Güncel

Uçan Araba: AirCar (V5)

Klein Vision tarafından üretilen en son nesil uçan araba AirCar (V5) ilk uçuş deneyimini gerçekleştirdi. Araç, 3 dakikadan daha kısa bir sürede normal bir arabadan uçan bir arabaya dönüşebiliyor. Klein Vision’un kurucusu tarafından gerçekleştirilen son testte, prototip yaklaşık 450 metre yükseklikte uçmayı başardı. Slovakya’da bulunan Piestany havaalanında AirCar (V5) başarısını sergiledi.

Aircar(V5)’in mucidi ve aynı zamanda test pilotu olan Klein Vision, gerekli olan uçuş testlerinin EASA yönetmeliklerine uygun olarak tamamlanmasının ardından aracın motorunun değişmiş olduğu bir modeli satacaklarını belirtti.

AirCar (V5) İç Dizayn
AirCar (V5) İç Dizayn

İlk uçuşunu gerçekleştiren Aircar(V5) sportif görünümlü iki koltuklu kuyruğa sahip ve bir düğmeye basılarak üç dakika içerisinde uçan arabaya dönüşüyor. Aracın, normal araba halinde yol alırken, dönüşmesi için önünde 300 metrelik açık bir yol bulunması gerekiyor. Böylece sürücüler karayolunu terk ederek havada yol almaya başlayabiliyor.

Uçan araba denildiğinde insanların çoğunun aklında, kokpiti olan büyük dronelar canlanıyor. Halihazırda pek çok şirket uçan araba kategorisine giren araçlar üretti fakat hiçbiri bilim kurgu filmlerindeki görüntüye sahip değildi. AirCar(V5) de görünüş olarak insanların geçmişten gelen hayalleriyle uyuşmuyor. Ancak hem araba hem uçak gibi görünmesi ve çalışması onu bir adım öne çıkarıyor.

AirCar (V5) İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu