Güncel

Bazı Araba Parçaları Ve Telefonlara Vergi Affı Geldi

Geçtiğimiz gün itibari ile Resmi Gazetede yayınlanan Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Kararname ile birlikte bazı telefon bataryası ve araç parçalarında vergi muafiyeti getirildi. Kararname 15 şubat tarihine kadar geçerli olcak.

Alınan karar ile birlikte yukarıda bahsedilen ürünlerden 1 ocak ile 15 Şubat tarihleri arasında gümrük vergisi alınmayacak, bununla birlikte sözü edilen malzemeler en fazla 2.5 milyon adet getirilebilecek.

Bazı Araba Parçaları Ve Telefonlara Vergi Affı Geldi
Bazı Araba Parçaları Ve Telefonlara Vergi Affı Geldi

Telefonlara Vergi Affı OPPO ve Samsung İçin Bir Teşvik Olabilir

Daha önce paylaştığımız gibi Çin merkezli akıllı telefon üreticisi OPPO ve Güney Koreli teknoloji devi Samsung ülkemizde üretim yapacaklarını açıklamışlardı. söz konusu açıklamadan sonra gelen bu vergi affı şirketlere teşvik niteliği taşıyor olabilir.

Telefon ürünleri ile birlikte yazar kasa üretiminde kullanılan şarj edilebilir Lityum İyon pillerde de 100.000 adet kontenjan ile gümrük vergisi alınmayacak. Buna ek olarak motorlu taşıtların üretiminde kullanılan  lityum iyonlu akümülatörler ve nikel metal hidrit akümülatörler için de gümrük vergisi olmayacak.

Resmi Gazetede yayımlanan haber klimalar , beyaz eşya aksamları ve LED diyotlu baskılı devre kartlar için kullanılan bazı kimyasalları da içeriyor. Fakat bu kimyasallar içinde kontenjan belirlenmiş durumda.

Bu ve buna benzer haberleri Teknotomy güncel bölümünde bulabilirsiniz.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu