fbpx
Güncel

iOS15 Güncellemesini Almayacak Telefonlar Belli Oldu

Yeni gelecek olan iOS15 güncellemesiyle akıllarda hangi modellerin güncellemeyi alacağı sorusu belirdi. Apple’ın eski telefonlarını gündemden düşürdüğü ve modası geçmiş hale getirdiği biliniyor. Pek çok üretici de telefonları için bunu gerçekleştirmeye çalışıyor olsa da bu konuda en başarılı olan markanın Apple olduğu söylenebilir. Bu duruma en son olarak gelecek olan iOS15 güncellemesinin iPhone 6S ve iPhone SE gibi çıkış tarihi eski olan telefonları desteklemeyeceği iPhoneSoft portalının bir raporunda görüntülendi.

iOS15 Güncellemesini Almayacak Telefonlar
Güncellemeyi Almayacak Telefonlar

iOS15 Güncellemesini Neden Eski Telefonlar Almayacak?

Kısa süre önce iPhone 6 için desteğini durdurduğunu belirten Apple’ın, iOS15 güncellemesini 6S ve SE telefonlarına vermeyecek olması, telefonları modası geçmiş hale getirme politikasını devam edeceğini gösteriyor. Ayrıca iPhone SE, Apple’ın piyasaya sürmüş olduğu ilk ekonomik telefon olduğu için zamanında oldukça dikkat çekti.

Apple, iOS’un yayınlanacak olan bir sonraki sürümü için desteklenen model sayısını büyük ölçüde azalttı. Şirket, bu şekilde yeni çıkardığı telefonlara vurgu yapmaya çalışıyor. Ancak bu noktada Apple’ı tamamen suçlamamak gerekir. Çünkü yayınlanan son güncellemeler, eski telefonların piyasaya sürülmesinin üzerinden yıllar geçtikten sonra yayınlanıyor. Bu durumda eski telefonlar, yeni güncellemeler için yeterince gelişmiş olmuyor. Ayrıca iOS 14.3 güncellemesi de birçok hata düzeltmesi barındırıyordu.

Dolayısıyla Apple, bu şekilde eski telefonlarının yeni güncellemeler ile yaşayabileceği teknik sorunların önüne geçmiş oluyor. Bu nedenle iOS15 kullanmak isteyen iPhone kullanıcılarının, telefonlarında herhangi bir çökme ya da yavaşlama yaşamamaları için en az iPhone 7 sahibi olmaları gerekiyor. iOS15 güncellemesini almayacak iPhone’lar şunlardır:

  • iPhone 6S
  • iPhone 6S Plus
  • iPhone SE 2016

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?