Güncel

TikTok E-Ticaret Hamlesiyle Facebook’a Kafa Tutuyor

TikTok e-ticaret alanında, Amerika’da Silikon Vadisi devi Facebook ile kafa kafaya geleceği agresif bir genişleme planlıyor. TikTok’un planlarını öngören birkaç kişiye göre; video paylaşma platformu, takipçisi çok olan kullanıcılarının ürün bağlantısı paylaşmasına ve herhangi bir satıştan otomatik olarak komisyon kazanmasına olanak tanıyan bir araç gibi çeşitli yeni özellikler hakkında reklam verenlere bilgi verdi.

Uygulamanın ayrıca, TV alışveriş kanallarının bir mobil versiyonu gibi TikTok yıldızları tarafından sergilenen ürünleri gördükten sonra üyelerin birkaç dokunuşla ürünü satın alabilecekleri, “canlı akışlı” alışverişi piyasaya süreceği söyleniyor. Bu durum, TikTok’un geçen yıl Walmart’ın test ettiğini duyurduğu canlı alışveriş özelliğini takip ettiğini gösterse de TikTok konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

TikTok E-Ticarette “livestream” Ticareti Başlatmak İçin İyi Bir Konuma Sahip

TikTok, geçtiğimiz yıl eski başkan Donald Trump’ın ABD’de uygulamayı yasaklamakla tehdit etmesi nedeniyle ciddi sorunlarla karşılaşmıştı. Biden yönetiminin ise şirkete nasıl yaklaşacağı belirsizliğini koruyor. Ancak bazı reklam verenler artık uygulama konusunda artık daha rahat görünüyor. Foote’un küresel baş inovasyon sorumlusu Kris Hoet’e göre, ABD’deki siyasi liderlikteki değişiklikler, müşterilerin platformda daha rahat olmasını sağlıyor.

tiktok
TikTok E-Ticarette “livestream” Dönemini Başlatacak

WPP’nin küresel medya ajans ağı olan Mindshare’in teknoloji sorumlusu Jack Smyth, “TikTok bir masaüstü deneyim sunmayı atlayıp doğrudan ticarete girecekmiş gibi hissettiriyor. Kültürel olarak TikTok, diğer platformlar kadar gösteriş barındırmadığından içerik ve ticaret arasındaki çözülmekte olan ayrımı yakalamak ve “livestream (canlı akışlı)” ticareti başlatmak için iyi bir konuma sahip” diyor.

Gelmesi beklenen bu yeni araçlar, e-ticaret platformu Shopify ile ortaklık kurduğunu duyuran TikTok’u Facebook ile ciddi bir rekabete sokacak. Geçen yıl Facebook, bazı ülkelerde insanların alışveriş yapmasını kolaylaştırmak için fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da araçlar ve ana Facebook sitesinde bir dijital alışveriş kanalı tanıtmıştı. Aynı zamanda Instagram, Reels adıyla TikTok’un video akışının da bir kopyasını yapmıştı.

Geçen hafta TikTok e-ticaret konusunda bir reklam ajansıyla ilk büyük anlaşmasını açıkladı. Londra merkezli reklam grubu WPP, TikTok’un en son reklam ürünlerine erken erişim sağlayacak. Bu olay reklamcılık ve halkla ilişkiler grubu WPP’nin hisse fiyatını artıran ve rakip sosyal medya gruplarının cesaretini kıran bir hamle oldu.

Kaynak
TikTok takes on Facebook with US ecommerce push

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu