fbpx
Yapay Zeka

Yapay Zeka CADDY Sizin için Yeni Videolar Oluşturabilir

Yapay zeka sistemi genel anlamda insan zekasının gerektirdiği görevleri yerine getirebilen bir bilgisayar sistemidir. Trento Üniversitesi Polytechnique de Paris Enstitüsü ve Snap Inc. yürüttüğü araştırmalar da, araştırmacılar yapay zeka sistemlerinin insanlarla aynı akıl yürütme becerilerini yakalayabilmesi için geliştirilmesi gerektiği düşüncesini ortaya attı. Bunun sonucunda da ortaya yapay zeka CADDY çıktı.

Yapay Zeka CADDY
Yapay Zeka CADDY Ne İşe Yarıyor?

Digital Information World sitesinde belirtilene göre bu fikir, tek amacı gerçek dünya video kliplerinden talimatları incelemek ve yeni videolar oluşturabilmeleri için müşterilere sunmak olan bir gazete etkinliği sırasında önerildi. Ana fikir, müşterilerin her hareketlerinde bir eylem etiketi gerçekleştirmeleri ve bunun etkilerine bir video oyununda şahit olmalarıdır.

Yapay Zeka CADDY Nasıl Video Oluşturabiliyor?

Araştırmacılar, sistemi yapılandırdıkları bir deney gerçekleştirdi. Deneyin ismi Clustering for Action Decomposition and Discovery (Eylem Ayrıştırma ve Keşif için Kümeleme)’nin kısaltması olan CADDY şeklindedir. CADDY, bazı oynatılabilir videoları izleyip ardından gerçekleşebilecek eylemler dizisini önceden tahmin ederek keşfedebiliyor. CADDY, bahsedilen bu tahminleri öne sürebilmek için eylemlerin anlamlarını ve referansını ortaya koyan eylem etiketlerini kullanıyor.

Araştırmacıların gerçekleştirmiş oldukları deneylerin sonuçlarına göre yapay zeka CADDY videoları oluşturan önemli eylemleri otomatik olarak keşfediyor ve farklı modlarla oynatılabilen video modelleri geliştirebiliyor. Herhangi bir video oyununu gerçek bir video haline getirebiliyor. Yapılan araştırmalara göre CADDY, müşterilerine videolarda yer alacak eylemleri seçme şansı da tanıyor. Ayrıca yüksek kalitede videolar da geliştirebiliyor. CADDY gibi bir sistemin, yaratıcı olanaklar sunarak videoları yeniden çekme ihtiyacının tamamen ortadan kalkması bekleniyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Tek Tık Haber Platformu

Teknotomy Haber Bültenine Üye Olmak İstermisiniz?